„Музиката е универсален език, който изтрива всички граници и разлики“ – така започва репортажа си една от сръбските телевизии за Деня на Сърбия, провел се преди дни в Професионалната гимназия по транспорт „Никола Й. Вапцаров“ в Сливница.
Причината за това начало е традиционната популярност на сръбската музика предимно в северозападните региони на страната ни. Но не само изкуството и в частност – музиката, обединяват хората по света.
Търсим днес всяко зрънце, от което ще се роди любов, а не война. И го намираме в учредената тази учебна година инициатива на професионалната гимназия в Сливница, озаглавена „Ден на държавите“. Нейната цел е
младежите по интересен и достъпен начин да опознаят историята, културата и традициите на определена държава.
В началото на юни Денят е на Сърбия, а гостите са ученици от Средна стручна школа в град Пирот, водени от своя директор Мария Чирич. На срещата между двете професионални гимназии присъства и извънредният и пълномощен посланик на Република Сърбия в България Н.Пр. доц. д-р Желко Йович.
„Денят на Сърбия се проведе на 13 юни и беше вторият реализиран ден на държава в ПГТ „Никола Й. Вапцаров“ през настоящата година – разказва директорът Оля Зарева. – Започнахме на 19 април с Ден на Япония. Учениците сами избират коя държава да представят, издирват характерните особености в културата и символиката ѝ, както и любопитни исторически факти.“
Сръбската култура, традиции и история оживяват за един ден в гимназията в Сливница,
като водени от своите учители и Ученическия съвет, всички ученици са активни в събитието.
Специален поздрав към гостите, сред които е и кметът на Община Сливница Васко Стоилков, отправя на сръбски език ученичката от XА клас Никол Петрова. Тя, заедно със съученичката си Патрисия Димитрова, измислят
игра за откриване в определени картини на скрити сръбски символи с QR код.
„Всеки, намерил картинката със символ, трябваше да разчете QR кода с телефона си и да попълни анкета – разкрива преподавателят по философия, БЕЛ и „Свят и личност“, магистър „Медии и историческа памет“ от Софийския университет Младена Германова-Шуманова. – Справилите се с предизвикателството получиха награди.“
Преподавателката разказва, че ученичките Карина Митова от VIIIБ клас и Сабрина Шуманова от VIIIА клас организират викторина с въпроси, свързани с географията, историята и културата на Сърбия. Адриан Василев и Зорница Георгиева от VIIIА клас прави презентация „Любопитни факти за Сърбия“.
„Разбира се, събитието не би се случило без двамата водещи и тяхната инициативност – учениците Александър Борисов и Борис Борисов от IXА клас“, добавя Шуманова.
Директорът на сръбското училище Мария Чирич приветства добрата инициатива, а нейните ученици представят своето училище в Пирот. От тази учебна година Пиротската средна професионална гимназия има нов образователен профил – „Техник по химични и фармацевтични технологии“. Училището е популярно сред обществеността в региона на Пирот и с курсовете си по обучение на фризьори и маникюристи.
„Най-важното е да сме добри хора и да създаваме връзки на сближаване, тогава падат предразсъдъците и се опознаваме истински“, казва пред събралите се ученици посланик Желко Йович.
Неговите сърдечност и непринудено отношение впечатляват гостите и на живо доказват, че най-ценната инвестиция в младите хора е човещината.
„Протоколът отстъпи място на топло гостоприемство и разговори с колегите и учениците от Пирот“, потвърждават от екипа на Професионалната гимназия по транспорт в Сливница и уточняват, че онова, което напълно е сближило гостите и домакините, е провелият се конкурс за майстор на баницата.
„Идеята на младежите е да покажат колко много общо имат двете държави – разказва директорът Оля Зарева. – Баницата например е традиционно ястие както в българската, така и в сръбската кухня.
В България я наричаме баница, а в Сърбия – гибаница.“
Десетокласникът Пламен Паунов печели конкурса, а грамотата за най-добър майстор на баницата му връчва лично Н.Пр. Желко Йович.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg