Над 700 участници от 16 области на България събра третото издание на националния многоезичен театрален фестивал „Словото – сила и необятност“ във Велинград.
„Театрални формации представиха постановки на пет езика
– английски, немски, руски, български и испански“, разказва за „Аз-буки“ организаторът на проявата Филип Филипов – учител по руски и български език и литература в Иновативното средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ във Велинград.
Събитието се провежда с подкрепата на директорката на училището – Ани Василева. Филипов сподели, че идеята за фестивала му хрумва спонтанно. Първоначалният му замисъл е театралните постановки да се представят само на руски език, но след това решава да включи всички езици, които се изучават в училището, където работи. В първото издание се представят 23 групи, във второто – 43, а
тази година трупите са рекорден брой – 58.
В работата си в училище Филип Филипов налага различен модел на обучение – театър в образованието.
„Чрез драматизация учениците усвояват много по-лесно учебния материал“, категоричен е той.
Наградата за главна мъжка роля отива при Иван Иванов от НЧ „Отец Паисий 1893“ във Велинград, а за главна женска – при Ая Маданкова от ЦПЛР – ОДК „Пловдив“.
Любимец на публиката за ролята си в „Патиланци“ става Цветанка Костова от ЦПЛР – ОДК във Велинград. Спектакълът „Патиланци“ получава и наградата за най-добра костюмография.
Отличието за най-оригинална звукова среда е пак за ЦПЛР – ОДК, Велинград, но за друга постановка – „Село ли е, чудо ли е!“.
Grand Prix получават седем ученически театрални формации.
Първата е групата „Театър и литература“ към ИСУ „Св. св. Кирил и Методий“ във Велинград за постановката „Гераците“, изпълнена на български език.
Отличието за представянето на „Ние сме в пиеса“ на английски език вземат талантливите деца от Свиленград.
Grand Prix получават и учениците от СУ „Христо Ботев“ в село Баните за „Урок по география“ на български език, младежите от ПГТ „Вл. П. Минчев“ в с. Владимирово за драматизацията си върху „Принцесата и свинарят“ на руски език, възпитаниците от СУ „Гео Милев“ във Варна за „Предизвикателството“, малките театрали от ЕГ „Христо Ботев“ в Кърджали за „Изгубени в мрежата“ и децата от ЦПЛР – ОДК, Велинград, за „Патиланско царство“.
Тази година за първи път е връчена и специална награда на НАТФИЗ.
Отличието грабва Иван Иванов за ролята си на Яно в „Гурбетчии“. Той е десетокласник в ИСУ „Св. св. Кирил и Методий“ във Велинград и се обучава на театрално майсторство в НЧ „Отец Паисий 1893“ в града.
Сценичната игра и правилната употреба на езика оценяваха доц. Лора Мутишева – декан на факултет „Сценични изкуства“ към НАТФИЗ, д-р Маргарита Димитрова – преподавател по български език, немски език и медицинска комуникация на чуждестранни студенти в Медицинския университет в Пловдив, Снежанка Иванова – старши експерт по чужд език и майчин език в РУО – Пазарджик, Петър Влайков – директор на Държавния куклен театър в Пловдив, и Пенчо Токучев – директор и учител по руски език в СУ „Христо Ботев“ в село Баните.
Другите представители на журито са преподаватели от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“: доц. Соня Райчева – методика на литературата, реторика и сценична реч, д-р Зоя Капон – актьорско майсторство, д-р Милена Стойкова – практически руски език и стилистика, и д-р Боряна Тенчева – немски и руски език.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg