Представянето на новата дигитална платформа SERVE (Smart Education Resources in Volleyball Environment) от доц. Вера Андонова – декан на Факултета по педагогика в Националната спортна академия, предизвика интереса на участниците в III научно-практическа конференция „Дигиталната трансформация в образованието“ 2024, проведена в началото на юли.
Платформата е налична и в мобилен вариант като приложение и чрез нея се предоставят
ресурси за обучение по волейбол в дигитална среда.
Проектът е съфинансиран по Програма „Еразъм+“, а Националната спортна академия го създава съвместно с Българската федерация по волейбол, сръбската и хърватската волейболна федерация, както и с Виенския университет.
Целта е за две години да бъдат обхванати талантливи волейболисти
от спортни клубове на възраст между 9 и 19 години, треньори по волейбол, учители по физическо възпитание, студенти, както и всички заинтересовани да участват.
Чрез транснационална мрежа, съставена от три от водещите международни волейболни федерации и две от водещите европейски образователни институции, се разработва устойчив европейски образователен и тренировъчен модел, който да повишава уменията на талантливите състезатели от спортни клубове, на участниците в масовия спорт в училищното образование и на всички свързани.
Доц. Андонова изрази надежда, че
все повече учители по физическо възпитание и спорт ще проявят интерес към новия продукт
и ще се възползват от неговите ресурси.
Регионалното управление на образованието – София-област, организира конференцията в партньорство с Националната спортна академия „Васил Левски“, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Техническия университет – София, и Националния STEM център.
Форумът си поставя за цел да продължи сътрудничеството между училища, институции и висши учебни заведения в разбирането на новия дигитален свят.
Конференцията откри Росица Иванова – началник на Регионалното управление на образованието – София-област. Приветствия отправиха доц. Христо Андонов – зам.-ректор на НСА, проф. д-р Сийка Чавдарова-Костова – ръководител на катедра „Теория на възпитанието“ в Софийския университет, доц. д-р Ваньо Иванов от Колежа в Сливен към ТУ – София, и Ралица Костадинова – ръководител на отдел „Научноизследователска дейност“ в Националния STEM център. Поздравителни адреси с пожелания за успех на инициативата изпратиха д.ик.н Янка Такева – председател на Синдиката на българските учители, и д-р Ваня Кастрева – началник на РУО – София-град.
В Националната спортна академия екипът на Регионалното управление на образованието – София-област, предостави възможност за изява и
споделяне на добри практики сред професионалните педагогически общности
в създаването на креативна образователна STEM среда в образователните институции и начините за използване на дигиталните технологии за оценяване напредъка и постиженията на учениците.
Тодор Павлов – учител по теоретична подготовка в ПГ „Велизар Пеев“ в Своге, представи реализирания ученически проект „Макет на соларна система за следене на слънчевата светлина“, а инж. Бойко Начев от Националната професионална гимназия по компютърни технологии и системи – Правец, показа лабораторни макети по електротехника, електроника и вградени системи. За използването на изкуствения интелект в обучението по програмиране и информационни и комуникационни технологии говори учителят по теоретично обучение от същата гимназия Красимир Илиев.
Бяха показани практики, свързани с
изграждането на дигитална компетентност и медийна грамотност у учениците,
в това число – превенция на кибертормоза и осигуряването на сигурност в интернет пространството.
Младена Германова-Шуманова и Мария Рускова – съответно педагогически съветник и учител по английски език от ПГ по транспорт „Никола Й. Вапцаров“ в Сливница, говориха за медиите като средство за гражданска култура, творческо мислене и социални и емоционални учения. Филип Зуберски –учител по информационни технологии и информатика в ППМГ „Проф. д-р Асен Златаров“ в Ботевград, представи подкаст на гимназията за изграждане на медийна грамотност.
На събитието беше отделено време и на интерактивните образователни инструменти за обучение на ученици със специални образователни потребности.
Благодарение на координацията на старши експерт по квалификация на педагогическите специалисти в РУО – София-област, Йоанна Чалъкова с научни разработки и споделяне на успешен педагогически опит се представиха директори и педагогически специалисти от образователни институции не само от Софийска област, но и от Габрово и Хасково, както и от Спортната академия, ТУ – София, Софийския и Пловдивския университет и от Националния STEM център.
Освен полезната дигитална платформа SERVE, насочена към обучението по волейбол, от Спортната академия ангажираха вниманието на учителите по физическо възпитание и спорт и с презентацията на доц. Корнелия Найденова от катедра „Теория на физическото възпитание“. Тя говори за излизането от ковид пандемията и дигиталната трансформация на обучението по физическо възпитание и спорт, като показа успешни разработки на учители.
С изложение за предизвикателствата пред учителите, които създават дигитално учебно съдържание, и за компетентността на педагозите да ги използват, се представи проф. д-р Сийка Чавдарова-Костова – ръководител на катедра „Теория на възпитанието“ в Софийския университет. „Хотел за пчели“ демонстрира Васил Лозанов – експерт „3D дизайн и прототипиране“ в Националния STEM център.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg