Ученици от VIII и IX клас от специалност „Електрически превозни средства“ в Професионалната гимназия по транспорт в Бургас, подпомогнати от директора инж. Красимир Кънчев и преподаватели по практическо обучение, изградиха соларна зарядна станция в школския двор.
Както „Аз-буки“ вече писа,
приспособлението ще се използва както за зареждането на електрически автомобили, така и за нуждите на гимназията.
„Първоначалната идея бе да защитим трите ни учебни автомобила от атмосферните условия – слънце, дъжд, сняг, и от нашите приятели, гларусите. Предвиждаше се обичайна конструкция от метал и поликарбонат за покрив. По време на часовете с учениците от специалност „Електрически превозни средства“ се зароди идеята да използваме времето по практика и сами да я покрием със слънчеви панели вместо изграждането на стандартна конструкция – обяснява пред „Аз-буки“ инж. Красимир Кънчев. – Така имаме няколко ползи от конструкцията: опазване на учебните коли, енергийно подпомагане на училището и провеждане на учебна практика с използването на съвременни материали в соларната индустрия.“
Реализацията на проекта е в два етапа.
Първият включва изграждане на алуминиева конструкция и покриването ѝ със соларни панели. Проектирането, изчислението на конструкцията и програмното онагледяване на проекта отнемат седмица, а монтажът е извършен за два дни.
Вторият етап предвижда поставяне на хибриден инвертор за преобразуване на получената енергия в такава, която да се използва от електрическата мрежа на училището, и зарядна станция за електромобил, който се очаква в началото на новата учебна година.
Ползите от новота придобивка са няколко.
„Конструкцията подпомага практическото обучение на учениците и им дава възможност да се обучават в реална среда със съвременни материали и изделия. Те виждат и реално резултата от своя труд“, споделя инж. Кънчев.
Вторият аспект е свързан със защитата на учебните автомобили.
„Те са нови и е необходимо да се съхраняват по най-добрия начин за продължително и правилно ползване“, допълва директорът.
Третият положителен ефект от реализацията на проекта е енергийното подпомагане на сградата на гимназията.
„Получената мощност е приблизително 10 kW, което спокойно покрива работата на 5 климатика и осветлението. Също така имаме възможност да зареждаме и собствения си електрически автомобил“, посочва инж. Кънчев.
Новата соларна зарядна станция ще може да се използва и от жителите на Бургас.
На около 10 м от устройството е разположена и обществена зарядна станция за електромобили.
„По време на лятната ваканция, когато учениците почиват, можем да предоставим нашите мощности за подпомагане на обществената зарядна станция – казва директорът. – Така ще допринесем още повече за повишаване на интереса към електрическите превозни средства и съответно към опазването на околната среда.“
Средствата за изграждането на проекта са осигурени от училищния бюджет.
„При изчислението на конструкцията се съобразихме с това как да бъдат разположени слънчевите панели, какъв да бъде техният брой и как оптимално да се използва пространството като гараж за три автомобила“, уточнява инж. Кънчев. От гимназията провеждат и консултации с фирми, занимаващи се с изграждане на подобни съоръжения. Те срещат подкрепа и съдействие и при поставянето на профилите и панелите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg