Оцветяване на гипсови фигурки, изработване на карнавални маски, засаждане на дръвчета и уроци по здравословно хранене и пирография са само част от заниманията в пъстрата лятна творческа програма на Центъра за подкрепа за личностно развитие в Мизия.
„Всички занятия са насочени към развиването на креативността, таланта, кулинарните умения и насърчаването на физическата активност сред децата и подрастващите. Програмата няма ограничения във възрастта. Всички занимания са безплатни и обхващат деца както от най-ранна възраст, така и младежи – 18-, 19-годишни“, казва за „Аз-буки“ директорката на ЦПЛР в Мизия Емилия Киновска.
Лятната ваканционна програма е традиционна за техния център.
Вече за 15-и пореден път се провежда в рамките на два месеца – юли и август. През тази година направленията са три – артателиета, кулинарни дни и организиране на екскурзии, излети и спорт на открито извън Мизия.
Програмата се публикува както в социалните мрежи, така и на сайтовете на Центъра и на Община Мизия. По всяко време родителите могат да се запознаят с нея и да решат на какво искат да запишат детето си. Занятията се провеждат всеки понеделник, сряда и петък в сутрешните часове с оглед на високите температури, които показват термометрите навън.
„Ваканционната програма се финансира изцяло от бюджета на Центъра. Нямаме отделни средства за нея. Благодарни сме и на Общината, която винаги откликва, ако имаме нужда от нещо – обяснява събеседничката ми и допълва:
– Всяка година се стремим да направим лятото на децата забавно, като едновременно с това научават нови неща
и придобиват ценни умения, далеч от негативното влияние на улицата и екрана.“
И за да бъде още по-интересно и полезно в Центъра, в качеството на лектори канят занаятчии от региона и изявени личности, доказали се в своята професионална сфера. „Това са хора от нашата община или от нашата област, хора, които познаваме и добре знаем, че има какво да покажат. Всички те са изключително отдадени на каузата и го правят на доброволни начала. Има случаи, в които се връщат при нас отново и отново“, обяснява Киновска.
Преди броени дни Юлиян Русев, който е бивш учител, а понастоящем занаятчия, запознава участниците в лятната програма с пирографията и им показва как да изработят бисерни гоблени и брошки.
„Преди срещата с него децата не знаеха какво е пирограф. Беше им много интересно, защото с очите си видяха как от парче дърво може да се направи истински шедьовър“, споделя тя.
Благодарение на Иглика Казакова – главен специалист „Екология“ в Община Мизия, децата се запознават с процеса на засаждане на цветя и малки дръвчета. А с Десислава Митова говорят за здравословното хранене и за ползите от витамините в плодовете и зеленчуците.
За участниците в лятната програма безкрайно интересни са и пътуванията и излетите извън града, които се провеждат всеки петък.
„Не си позволяваме двудневни или тридневни екскурзии, защото са свързани с по-сложна организационна дейност“, казва Киновска.
С ентусиазъм ми разказва за посещението им в Регионалния исторически музей във Враца, където се запознават отблизо с Букьовското сребърно съкровище. Букьовци е старото име на града, така че за децата музейната беседа е безкрайно интересна. Там те научават, че Букьовското съкровище е второто по значимост, открито в Северозападна България в земите, населявани от древното племе трибали. Негов откривател през 1925 г. е Александър Витанов, който попада на ценната находка при обработване на лозето си в местността Гладно поле. А една от най-красивите скъпоценни чаши от Тракия е сребърното гобеле от Букьовското съкровище.
Освен Музея децата посещават и „Ботев парк“ в Козлодуй, лесопарк със зоокът „Гергана“ в Кнежа, парк „Щурците“ в Оряхово и много други.
В рамките на кулинарните дни се учат как се прави дърпана баница, какво можем да сложим в сандвича, за да бъде хем здравословен, хем вкусен, и има ли забавен начин да започнем да ядем плодове по-често.
В лятната програма на Общинския детски център в Мизия участват трима учители,
а броят на децата, които се включват, варира.
„В различните дни идват различен брой деца. Понякога са над 50, а друг път – по 25 и 30“, обяснява директорката.
През изминалата учебна година децата, които посещават Центъра, са около 200, а сформираните групи са 12. В качеството си на преподаватели влизат лектори, така че всяка година клубовете са различни и много интересни. Всички те са действащи учители в детска градина или училище от областта. За Центъра в Мизия традиционни са клубовете по спорт. Предлагат лека атлетика и футбол. Имат и вокални групи, клубове по танци, приложно и изобразително изкуство.
Миналогодишният литературен клуб например се радва на голяма посещаемост. Негов ръководител е началният учител от ОУ „Цанко Церковски“ в Мизия Цветанка Манова.
„Срещнахме възпитаниците си с една изключителна писателка – Катя Антонова. Тя е автор на „Феята на захарницата“ и поредицата за агент Ванилия. Децата не можеха да повярват, че пред тях стои наистина човекът, който е написал книгите, които толкова харесват. Денят се превърна в истински празник! А това, което ми направи най-голямо впечатление, е, че деца във втори клас прочетоха нейните пет книги за отрицателно време с ръководителката на клуба“, разказва моята събеседничка.
Оказва се, че Цветанка Манова успява да откъсне децата от телефона, като им показва прекрасния свят на книгите. След срещите с нея всички започват да четат повече, като редовно ходят в библиотеката за нови книги. Четат както у дома, така и в училище и в Центъра в специални за целта кътове с пуфове.
„Технологиите улесняват живота ни, но
едно дете в I или II клас трябва да развива познанията си, като държи книга, а не с телефон в ръка.
Смело мога да кажа, че имаме огромен напредък в тази посока“, посочва директорката на Центъра.
През изминалата учебна година при тях на гости идва и известният композитор Светослав Лобошки. Тази среща е еднакво емоционална както за него, така и за децата. Киновска силно вярва, че добрият пример възпитава и вдъхновява. „Човек се учи чрез преживяванията и емоциите, които изпитва“, категорична е тя.
И ако добрият пример окрилява, то познаването на историята и произхода те изгражда като личност. Центърът в Мизия може да се похвали с една изключителна придобивка – собствен музей с експонати от града и региона. На втория етаж в сградата, където се помещават, имат постоянна музейна експозиция за известния музикант и композитор Дико Илиев, който е творил в тяхната околия. Отредено място има и за Букьовското съкровище, за църковното дело в областта и много други. Повечето артефакти са предоставени от доброволци с надеждата историята да не бъде забравена. Достъп до прекрасния музей има всеки, който има желание.
Заниманията от лятната програма на Центъра все още не са приключили.
До края на август предстоят още много интересни срещи.
Децата ще разберат как се изработват диамантени гоблени, що е то декупаж и ще се научат да правят фигури от глина. Освен това ще разговарят за ползите от рециклирането на отпадъци и ще могат да се насладят на интересен филм в рамките на инициативата „Кино в библиотеката“. В кулинарните дни ще правят със собствените си ръце сладки и солени изкушения, а на екскурзия ще могат да отидат до конната база в село Алтимир.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg