Нови учебни програми за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, предлага Министерството на образованието и науката. За обществено обсъждане са публикувани проектите на учебни програми по български език и литература за всеки от класовете от I до XII за изучаване на български език като втори и по български език за подпомагане на предучилищното обучение за деца от 4- до 6-годишна възраст.
Учебните програми по български език като втори за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, ще бъдат за нива от А1, А2 и В1 по Общата европейска езикова рамка.
Всяко от нивата ще бъде насочено към две възрастови групи: за малчугани от 7 – 10 години и за ученици от 11 – 15 години.
Покриването на трите нива от А1 до В2+ обхваща общо 8 учебни години. За формирането на комуникативната езикова компетентност на ниво А1 и при двете възрастови групи се предвиждат между 144 и 204 астрономически часа в рамките на две учебни години. За формирането на комуникативната езикова компетентност за ниво А2 се предвиждат между 216 и 306 астрономически часа в рамките на три учебни години след покриване на ниво А1. Отново в рамките на три години и същият брой часове се предвиждат и за формирането на комуникативната езикова компетентност за ниво B1+, като за целта първо трябва да е покрито предходното ниво.
Целта на учебната програма по български език за подпомагане на предучилищното обучение, организирано в чужбина, за деца от 4- до 6-годишна възраст е формирането на комуникативна компетентност по езика за малчуганите на тази възраст, обучавани в българските неделни училища зад граница.
Документът е насочен към бъдещи автори на учебни материали и преподаватели
Учебното съдържание включва 17 теми, като за всяка от трите възрастови групи са формулирани различни комуникативно речеви умения. Посочена е примерна лексика, която има насочваща функция и няма за цел да бъде изчерпателна. Предложени са възможности за комбиниране на лексика и граматика, необходими за формирането на съответното комуникативно речево умение по темата.
Например по темата „Семейство“ от 4-годишните се очаква да могат да назовават членовете на тесния семеен кръг. 5-годишните трябва да могат да изброяват членовете на семейството и рода, да разбират, когато се говори на елементарно ниво за живота в семейството, и да могат да отговарят на въпроси за своите близки – например как се казват те.
Според заложеното в програмата комуникативно речево умение след изучаване на темата за семейството 6-годишните трябва да могат да назовават членовете на семейството и рода, да отговарят на въпроси за тях и да ги описват накратко.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg