Бъдещите учители и талантливите студентите в сферата на спорта и на изкуствата ще носят повече средства за университетите, в които се подготвят. Това ще стане чрез нарастване на коефициента, по който се умножава базовият норматив за издръжка на обучението за един студент, предвидено в проект за изменение на Постановление на Министерския съвет за определяне на диференцирани нормативи за издръжка на обучението за един студент по професионални направления.
Повече средствата ще има за 47 от 52 професионални направления, става ясно още от проекта.
Най-голямо е увеличението на коефициентите за професионални направления „Растениевъдство“, „Растителна защита“ и „Животновъдство“ – от 5,30 на 7,00. С по 1,5 се увеличава коефициентът, по който се умножава издръжката на обучаващите се в специалности от направления „Ветеринарна медицина“ ( от 6,50 на 8,00) и „Здравни грижи“ (от 5,00 на 6,50).
С 1,4 нараства и коефициентът за направленията „Математика“, „Информатика и компютърни науки“, „Биологически науки“, „Химически науки“, „Физически науки“, „Науки за земята“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Машинно инженерство“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Енергетика“, „Транспорт, корабоплаване и авиация“, „Архитектура, строителство и геодезия“, „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „Металургия“, „Химични технологии“, „Биотехнологии“, „Хранителни технологии“, „Горско стопанство“, „Общо инженерство“ и „Материали и материалознание“. За тях базовата издръжка за един студент вече ще се умножава по 4,40 вместо по 3,00.
Бъдещите учители също ще носят повече средства за университетите, в които се подготвят.
За професионални направления „Педагогика“, „Педагогика на обучението по…“ и „Теория и управление на образованието“ коефициентът нараства от 1,60 на 2,60. С единица нараства и коефициентът за професионалните направления „Икономика“, „Администрация и управление“ и „Туризъм“ (от 1,60 на 2,60), „Социология, антропология и науки за културата“, „Филология“, „История и археология“, „Философия“, „Религия и теология“, „Психология“, „Социални дейности“, „Право“, „Обществени комуникации и информационни науки“, „Политически науки“ (от 2,00 на 3,00) и „Обществено здраве“ (от 2,50 на 3,50).
Повече средства ще има и за талантливите студентите. Коефициентът за професионално направление „Спорт“ се увеличава с 1,3 (от 6,20 на 7,50), а за професионални направления „Музикално и танцово изкуство“, „Театрално и филмово изкуство“, „Теория на изкуствата“ и „Изобразителни изкуства“ – с 0,8 ( от 7,20 на 8,00).
Без промяна са коефициентите за „Национална сигурност“, „Медицина“, „Стоматология“ и „Фармация“ и „Военно дело“.
Отделно от тези средства университетите получават и допълнителна издръжка за обучението по защитените специалности. В момента за всяка една такава специалност се дават по 15 000 лв. Промените предвиждат сумата да нарасне на 20 000 лв.
С промени в ПМС за определяне на средствата от държавния бюджет за издръжка на обучението в държавните висши училища в зависимост от комплексна оценка за качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда пък е предложена и промяна в Методиката за определяне на коефициента на висше училище по професионални направления. Така се прецизират отделни елементи и се усъвършенства механизмът за диференцирано финансиране, става ясно от доклада към предложените промени.
Предложените промени ще обхванат над 140 615 студенти и докторанти в държавните висши училища. За прилагането на постановленията са необходими средства в индикативен размер на 138,8 млн. лв. и за тази година се осигуряват от допълнително отпуснатите от Министерския съвет 184 млн. лв. За следващите години необходимите средства ще бъдат разчитани в рамките на бюджетната процедура за съответната година.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg