Изумителното при Вяра Пенчева не са фактите, според които през своите 14 години тя е спечелила над 500 награди от конкурси за детска рисунка и е участвала многократно в престижни изложби и събития в цял свят. Изумителното е, че когато решиш да избереш от нейните рисунки една, не можеш. Прекарваш времето в захлас пред творбите ѝ, прелистваш една след друга картините и илюстрациите, взираш се в големите очи на приказните ѝ герои, припознавайки човешките емоции в целия им богат диапазон. С удивление накрая осъзнаваш колко малко дете всъщност ги е пресъздало, и продължаваш да разглеждаш. Заниманието ти доставя насладата от онази желана от всеки творец осъществила се среща на публиката с изкуството му.
Не са прекалени тези думи за Вяра. Момичето от Габрово има какво да ни покаже и без съмнение е едно от талантливите деца на България.
Най-скорошното ѝ постижение е едноличното първо място на ежегодния Световен конкурс за детска рисунка Worldwide Kids Drawings.
Картината ѝ „Мечта“ печели компетентното жури, разгледало творби на хиляди деца от цял свят на възраст от 6 до 17 години. По същото време 14-годишната художничка печели още две престижни международни награди. Първа награда от V международен конкурс Anuragyam – Индия, както и първа награда за най-добра рисунка с маслени пастели от XXIX международен конкурс Kala Kutumbh Foundation, провеждащ се също в Индия. И ако мислите, че за тези месец-два това е всичко, грешите. Вяра присъства лично и представя своя картина на изложба в Кралското дружество по изкуствата в Лондон. Под надслов „Размисли за конфликта“ изложбата включва само 33 избрани произведения, участвали в международния конкурс Never Such Innocence през последното десетилетие.
За какво мечтае Вяра?
„Мечтая да направя света по-добър и по-красив чрез своите рисунки – отговаря момичето. – За мен изкуството е вълшебство, което ми дава възможност да изразя своите мисли, желания и мечти.“
„Не знам дали има конкретна мечта – казва майка ѝ арх. Димка Пенчева. – Със сигурност обаче участието на Вяра в такива големи събития като изложбата в Лондон я стимулират да се развива. Вяра има различни интереси. Занимава се не само с рисуване, но и с езици, изучава японски в момента, интересува се също и от математика. Мисля, че сега е времето да опитва, за да бъде сигурна, когато дойде моментът да вземе решение, с какво наистина желае да се занимава. Иска ми се Вяра сама да избере професията и заниманието, които ще ѝ доставят удоволствие, защото съм убедена, че ако не обичаш онова, което вършиш, няма да изпитваш удовлетворение.“
Ученичка в Природо-математическата гимназия „Академик Иван Гюзелев“ в Габрово,
Вяра Пенчева рисува от 3-годишна.
Дори по спомен на майка ѝ, заинтригувано тогава от заниманията на по-големия си брат, момиченцето решава да опита и прави първата си икона.
„Когато видях рисунката, разбрах, че детето има потенциал, и я записах в школата по рисуване на Елиза Ковачева-Цокова „Елиза Арт“, която баткото вече посещаваше – разказва Димка Пенчева. – Така започна развитието на Вяра с рисуването, като през годините е ходила и при други преподаватели. Но продължаваме да работим заедно с Елиза, консултираме се с нея, заедно избираме конкурсите за участие на Вяра.“
Пътуване до Индия е първата спечелена награда от международен конкурс за детска рисунка и сякаш това отваря широко вратите към бъдещите постижения на все още малката тогава художничка. Случва се през 2014 г., а Вяра става и най-младият победител в този конкурс, организиран в памет на индийския художник и дете чудо Едмънд Томас Клинт.
Малко по-късно, когато вече е в първи клас,
Вяра става лауреат на Фондация „Димитър Бербатов“
и печели стипендия, подпомогнала бъдещото ѝ развитие. Именно Фондация „Димитър Бербатов“ разпространява наскоро и хубавата новина за първата награда на Вяра от Световния конкурс за детска рисунка Worldwide Kids Drawings. През годините семейството разчита и на други фондации, като Вяра кандидатства по техни проекти, търси подкрепата им и не ги разочарова. Наградите и постиженията ѝ буквално валят.
За 10-те години, откакто се занимава активно с рисуване, първите места, златните отличия и медалите са толкова много, че е трудно да си представим как са постигнати.
Само през 2023 г. момичето печели повече от 70 награди
в областта на изобразителното изкуство, като по-голямата част от тях са от сериозни международни конкурси от различни страни по света – Индия, Армения, Русия, Португалия, Румъния, Израел, Хонконг, Италия, Великобритания.
Според майка ѝ едно от най-значимите постижения на Вяра през изминалата година е участието ѝ в съпътстващия конкурс за детска рисунка към ежегодно провеждащ се световен научно-образователен форум – Международен конгрес и фестивал за връчване на наградите на Универсалната научно-образователна и изследователска мрежа (USERN). На неговото осмо издание в арменската столица Ереван Вяра не само е в топ 3 на отличените за рисунките си деца, но получава и голямата чест да приеме домакинството от името на България за следващия конгрес на USERN през 2024 година. Конгресът предстои да се проведе през ноември в Пловдив, а 14-годишната даровита художничка от Габрово ще предаде домакинството на следващата държава.
„Когато бяха по-малки, с батко си направиха в Габрово две самостоятелни изложби – разказва Димка Пенчева. – Проблемът е, че
повечето от оригиналите на рисунките на Вяра са изпратени по цял свят и не са при нас.
В повечето конкурси се изискват оригинали, така че за изложба се налага да правим принтирани копия на нейните рисунки. Вяра е рисувала и на живо в две международни събития. Едното беше в Румъния, където в рамките на 90 минути, в присъствието на квестори участващите деца трябваше да създадат творба върху зададена тема. Вяра беше малка, на 9 години, и макар че рисуваше с пастели и техниката изисква повече време, спечели голямата награда на конкурса. Вторият път рисува на живо в Москва, където се класира след предварително класиране на изпратените от деца от цял свят рисунки и макар че и тогава беше най-младият участник, пак стана лауреат.“
Първоначално Вяра започва да рисува комбинирано с темперни бои и пастели. Впоследствие се спира на акварелни пастели, които родителите ѝ поръчват от чужбина. Допадат ѝ, защото предпочита да прелива цветовете, и с тях постига добри комбинации.
„Много обичам да рисувам – споделя за „Аз-буки“ 14-годишната художничка. – Докато рисувам и слушам музика, ми е спокойно и съм щастлива, защото успявам да се измъкна от реалността и да се отдам на въображението.“
Момичето вече има илюстрации към книга, както и илюстрации на песнички
за детския уебсайт с образователни и забавни видеоклипове и истории KiduKidu.com. Една от тях е Мery had a little Lamb, а рисунките на Вяра са прекрасни.
И за да бъде наистина пълна колекцията от постижения, Вяра печели награда и от ежегодно провеждащия се Международен конкурс за пластични изкуства, организиран от Центъра за ЮНЕСКО Louis Francois в град Троа, Франция. Тази година Конкурсът е посветен на Олимпийските игри с темата „Олимпийските игри в рисунките: от Древна Гърция до съвременните игри, от спортното майсторство до споделените ценности“.
Вяра печели наградата „Номиниран автор“ във възрастова група 14 – 17 години. Участват 4500 рисунки на деца и младежи от 78 държави. Журито селектира 100 лауреати и 200 номинирани за всички възрастови групи.
Рисунката на нашето момиче е включена в международната изложба под патронажа на ЮНЕСКО, посветена на Олимпийските игри.
Може би когато завърши средното си образование, Вяра ще предпочете да се занимава с езици или математика. Може да се насочи и към архитектурата, защото професията има традиция в семейството ѝ. И майка ѝ – арх. Димка Пенчева, и дядото на Вяра – арх. Иван Николов, са посветили много години в изработването на проекти и сериозно присъстват в живота на Габрово. Последният завършен проект на арх. Николов е новата църква в габровския квартал „Голо бърдо“.
Вяра има пред себе си и примера на по-големия си брат Ясен, който тази година преминава успешно изпитите и е приет в Оксфордския университет. За съжаление, няма стипендия за българи, която да покрие таксите за обучението, а семейството не може да си ги позволи. Но за негова, а и за наша радост, стипендиантската програма, представена съвместно от Института за изкуствен интелект и Софийския университет „Св. Климент Охридски“, се явява възможност, която не е за изпускане.
„Ясен ще учи в Софийския университет, но ще прави разработки за Института за изкуствен интелект. Това реално му дава възможност хем да остане да живее в България, хем да се докосне до учени от цял свят и да получи шанс за кариера – казва майката на двете даровити деца арх. Димка Пенчева. – Затова бих искала Вяра да си остане в България, но и да получи шансове за развитие. Ако я приемат в престижен университет в чужбина и спечели стипендия, която ѝ позволява да покрие обучението си, ще я подкрепим. Но бих се радвала да получи шанс за своето бъдеще и тук, в нашата страна.“
Сигурни сме, че талантът и усърдието на Вяра ще ѝ донесат още много успешни моменти, а тя ще ги сподели с нас. България се нуждае от даровитите си деца и вярваме, че в историята на Вяра „следва продължение“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg