Елешница е китно село, разположено в Западна България, с местно население около 400 души. В селото няма училище от много години, затова на децата им се налага да пътуват до най-големия близък град Елин Пелин. И школо може да няма, но пък имат прекрасно читалище. В днешния брой отиваме на гости именно в Народно читалище „Елин Пелин 1929“ в село Елешница, община Елин Пелин, за да разберем как се поддържа просветителският дух и какво правят децата там през лятото.
„Читалището е центърът на културния живот в селото“, казва за „Аз-буки“ председателят на Народно читалище „Елин Пелин 1929“ Венета Бонкова.
Тя е на поста от април месец и заедно със своя екип са си поставили за цел
да вдъхнат нов живот на селското читалище и да предложат различни занимания за малки и големи.
Идеята им е читалището да се превърне в любимо място, където хората ще общуват един с друг, ще се опознаят и ще могат да правят нещата, които обичат.
Първата голяма инициатива, която реализират, е организирането на лятната програма за децата в Елешница. Тя се провежда за първи път и се радва на голям интерес. Радушно се посреща както от участниците, така и от техните родители.
Летните занимания в Елешница са много разнообразни и интересни. Програмата им включва рисуване, декупаж, бродерия и плетиво, настолни игри, изработване на фигури, аранжиране на цветя, приготвяне на печива и много други.
„Целта ни е децата да прекарват времето през лятото не на телефона, а навън, на открито заедно със своите връстници“, обяснява моята събеседничка.
Тя посочва, че с всяко следващо занимание броят на участниците нараства. Започват с 9, а сега вече са 24. Приемат деца както от селото, така и софиянчета, дошли на гости при баба и дядо през ваканцията.
Часовете се водят от хората, които работят в читалището. Всеки показва това, в което е най-добър. Ваня Раванлийска провежда
кулинарни уроци под надслов „Рецептите на баба“.
Показва на децата как се меси тесто, точат се кори и се завива баница. В едно от заниманията ги учи как се точат кори за юфка.
„Любопитното е, че интерес към това занимание имаше не само от момичета, но и от младежи. Всички те се включиха с голямо старание и след това с гордост отнесоха корите у дома“, посочва Бонкова.
В края на юни Раванлийска участва от името на читалището във втория кулинарен фестивал „Гозбите на шопа“ – „Шопски празник – корени и криле 2024“ и завоюва второ място в категория „Най-красива празнична погача“. Тогава тя представя своята питка „Кръфин“ със сирене и печели материална награда от 150 лв., които дарява в полза на читалището. С парите закупуват материали за осъществяването на лятната си програма.
Образователно-занимателните игри в читалището през топлите месеци пък са поверени на Таня Итова и Анета Стойчева. За часа си те подбират любимите игри на всеки малчуган – „Не се сърди човече“ и карти „Уно“. Урокът преминава с много настроение и смях, като с интерес е посрещната и играта за създаване на логически връзки – „Свържи предметите“. Благодарение на нея децата съумяват да покажат творчество и креативност, тренират зрителната си памет и усъвършенстват уменията си за общуване.
Часовете по рисуване са не по-малко забавни.
На открито, в двора край читалището, децата работят с усмивка на тема „Морско дъно“ под напътствията на Ваня Раванлийска и Таня Итова. Последната показва и как се аранжират цветя. Под нейното вещо ръководство, участниците в лятната програма сами подреждат цветя във вази и кашпи, използвайки полски цветя и всякаква зеленина от дворовете си.
Освен това Таня Итова води и кулинарен курс под надслов „Аз готвя сладки изненади“, в който заедно с децата украсяват бисквити, приготвят различни видове сладки и солени изкушения. Тя провежда и курс за декупаж. Участниците изработват сами украса за кутии, с които се прибират у дома.
Как се правят ароматни фигурки от сапун, издава тайната Росица Цолова. Участниците с голям интерес се включват в предизвикателството сами да изработят цвете или мече.
За шев и кройка, бродерия и плетиво с децата разговаря Венета Бонкова. Тя показва майсторлъка как можеш да направиш красива вещ с двете си ръце. Уроците започват с бродиране на кръстче: „Поставяме началото, оттам нататък с желание и труд ще могат вкъщи да довършат започнатото“, казва тя.
Освен творчески и образователни инициативите в читалището са и опознавателни.
В един от дните се провежда разходка до близкия парк, където се намира паметникът на Йорданка Чанкова. Децата успяват да се насладят на прохладата в близост на притока на река Лесновска.
До края на месеца предстоят още много интересни уроци. Ще има урок по български фолклор, „Как да окажем първа помощ при нараняване“, „Изработване на талисман за ръка“ и в последния ден на лятната програма, 25 август – забавни игри и почерпка.
Заниманията в селото не са безплатни. Всяко от тях е на цена от 2 лева и за присъствие е необходимо предварително записване.
„Цената е символична. Решихме да я има, защото искаме да научим подрастващите, че трябва да бъдат отговорни. Идеята е да не се записват безразборно, а поемат ли ангажимент, да знаят, че трябва да го спазват. Освен това в живота нищо не е даром. Всичко се прави с труд и струва пари. Това са ценни уроци, които трябва да усвоят от малки и които ще им помагат след това в живота“, обяснява председателят на читалището.
Тя разказва, че в читалището разполагат с добра материална база. Благодарение на Община Елин Пелин и на кмета на село Елешница Кристалина Иванова през последните години са правени ремонти – дограмата е подменена, сградата е санирана, помещенията са освежавани.
„Истината е, че се нуждаем само от съвременна техника. В момента разполагаме единствено с един настолен компютър“, уточнява Бонкова.
Читалището основно разчита на дарения и частни благодетели, така че надяваме се съвсем скоро да получат и техника. Средства събират и по време на традиционните си благотворителни базари. Обикновено те са два – за Коледа и за Великден.
„С парите от великденския базар успяхме да организираме тържество по случай 1 юни – Деня на детето, за малчуганите в селото“, обяснява моята събеседничка.
В сградата имат и две сцени – вътрешна и външна.
Понастоящем нямат танцов състав по народни танци, но скоро и това ще се случи и залите отново ще са пълни. За младежите има монтирана тенис на маса, която може да се използва в по-студените дни.
„Децата хем ще са на топло, хем няма да са пред компютъра“, обяснява Бонкова.
Една от залите им е отдадена под наем и се използва за преподаване на йога.
Разполагат и със собствена библиотека. И тя изцяло разчита на дарения, бюджет за закупуването на нови заглавия все още нямат. Съвсем скоро ще опишат всички налични книги и ще ги подредят по категории, за да може всички да знаят с какво разполагат, колко са на брой и от какво имат нужда.
„Към момента читателските ни карти са около стотина, но след реорганизацията на библиотеката вярвам, че ще се увеличат“, казва председателят на читалището.
Освен това планират скоро да предложат още занимания за малки и големи.
„За децата искаме да има вокални и танцувални групи, а за по-големите – техните родители, бабите и дядовците – седенки за раздумки, място, където да общуват и да обсъждат темите, които ги вълнуват. Новото ръководство има много планове, има и желание и сили, за да ги изпълни. Така че най-доброто предстои. Като видиш светналите очи на децата след всяко занимание, разбираш, че всичко, което правиш, си заслужава“, завършва Бонкова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg