Учени отдавна са забелязали, че температурата влияе върху апетита. В по-студена среда хората обикновено консумират повече калории, защото калориите представляват енергия, а изгарянето им освобождава топлина, което помага за поддържането на телесната температура. С настъпването на топлото време обаче усещането за глад намалява, въпреки че причините за това не са напълно изяснени.
„Това, което знаем, е, че хората в по-студена среда приемат повече калории“, казва Алисън Чайлдрес – диетолог и доцент в Тексаския технически университет, пред Live Science.
Тялото се стреми да поддържа стабилни вътрешни условия чрез процес, наречен хомеостаза.
Например ние се потим, когато е горещо, и пием вода след тренировка, за да възстановим баланса. Много хомеостатични процеси са регулирани от хормони, които действат като химически посланици в тялото. При регулирането на апетита участват хормоните грелин и лептин. Грелинът се освобождава, когато стомахът е празен и предизвиква глад, докато лептинът, отделян от мастните клетки, сигнализира на мозъка, че тялото е сито.
Тези хормони взаимодействат с хипоталамуса – част от мозъка, която регулира телесната температура, глада и жаждата. Все още обаче не е напълно ясно как температурата влияе на тази сложна система, както посочва и Мат Картър – невролог в колежа „Уилямс“ в Масачузетс.
Мозъкът има температурни сензори – протеини, които реагират на определени топлинни нива, но е вероятно и други мозъчни механизми също да влияят върху количеството на приетата храна.
Интересно е, че въпреки очакванията замразените храни могат да повишат телесната температура, тъй като често съдържат много калории.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg