В този брой на „Аз-буки“ отиваме на гости в единственото училище в с. Дебнево, община Троян – ОУ „Иван Вазов“. Преди броени дни то е удостоено с диплома за изключителен принос към разширяване на достъпа на младите хора до култура от Националните награди „ПроКултура“ за 2022 г. и 2023 г. Отличието си получават за въвеждането на уроци по пиано в учебната програма в начален етап на обучение, активната дейност на малките им театрали от клуба „Театърът – светът на чудесата“ и многобройните участия на учениците им в музикални изяви, състезания, празници и концерти.
„Стремим се да разширяваме по всякакъв начин достъпа до изкуство на нашите ученици“, казва за „Аз-буки“ директорката на ОУ „Иван Вазов“ в с. Дебнево Кремена Стойчева.
И не просто се опитват, а и го правят много успешно с редица инициативи през цялата календарна година.
Децата им участват в културни изяви не само в учебно време, но и по време на ваканциите.
И го правят с голямо желание, а не по задължение.
Училището в Дебнево е иновативно от учебната 2022/2023 г., като нововъведението, което прилагат при учениците от I до IV клас, е разширено обучение по музика чрез въвеждане на часове по пиано.
„Нямаме за цел да направим своите ученици професионални музиканти, а искаме да изградим и надградим личностните им качества като търпение, самоконтрол, дисциплина, работа в екип и уважение към труда на другия. В часовете по музика поставяме основите на тяхната музикална култура“, обяснява Стойчева.
Разбираемо, не всяко дете показва афинитет към пианото, но практиката в школото досега показва, че около 90% от възпитаниците им се справят повече от добре. По време на училищни концерти в читалищния салон всеки един от учениците има индивидуална изява на пианото, с което демонстрира доколко е овладян инструментът.
„Всяко участие в началото е съпроводено с малко притеснение, но накрая идва ред и на удовлетворението от крайния резултат“, допълва моята събеседничка.
Иновацията в училището е въведена по идея на Вероника Тодорова – тогава учител по музика, а днес – зам.-кмет на Община Троян с ресор „Образование, култура, социални и младежки дейности“. Директорката разказва, че когато Вероника се завръща в родното си село от Германия, където е живяла близо 20 години и е работила като музикант с по 170 концерта на година, веднага ѝ предлага да стане част от екипа на училището.
„Истината е, че тя успя да влее нови сили в колектива и да разчупи образователния процес. Безкрайно благодарна съм ѝ за това и вярвам, че точно от нея имахме нужда тогава“, посочва Стойчева.
Именно Тодорова започва да прилага иновацията, като запознава децата с устройството и функциите на различните видове инструменти. След като напуска работата си в училището и отива да работи в общината, на нейно място учител по музика става Илина Ушева.
Без телефони в училище
Днес преподавателите в училището са общо 9, заедно с директорката. В началото на втория срок на учебната 2023/2024 г. всички те се събират и започват да обсъждат по какъв начин биха могли да повишат мотивираността на учениците си.
„Децата бяха много разсеяни. Пазят дисциплина в час, мълчат, но някак си все едно не са там – гледат през теб и не чуват какво им казваш“, спомня си моята събеседничка.
Така всички педагози заедно стигат до решението да въведат
пълна забрана на употребата на лични мобилни устройства на територията на училището.
Всеки ученик, прекрачвайки прага на школото, първо отива в учителската стая и си оставя телефона и чак след това влиза в час. Решението им се приема изключително добре както от родителите, така и от всички местни жители.
„Ползите са ясни: повече време за пълноценно общуване в междучасията и по-добра концентрация в часовете“, обяснява Стойчева.
В училището имат клуб по астрономия, който децата много харесват.
Обичат да учат на открито и да опознават света около тях. Не са рядкост и посещенията на музеи и културни институции. Тази година възпитаниците на клуба по интереси взимат участие и в Националната олимпиада по астрономия.
Учениците от Дебнево обичат да мерят сили и на спортното поле. През юни организират приятелска футболна среща със своите връстници от ОУ „Васил Левски“ в село Малиново, община Ловеч.
Миналата година малките театрали от клуб „Театърът – светът на чудесата“ участват във „Фестивала на българските приказки – Каблешково 2023“ . Талантливите деца представят спектакъла „Празникът“ по мотиви от разказа „Вечеринка“ на Димитър Чорбаджийски–Чудомир. Конкурсът не е със състезателен характер, но малките театрали се прибират у дома в прекрасно настроение с грамота, подаръци от организаторите и хубав спомен от едно приключение, което никога не ще забравят. Клубът е създаден по Националната програма на Министерството на образованието и науката „Заедно в изкуствата и в спорта“.
Всеки помага на другия
„В Дебнево всички си помагаме – кой с каквото може, и навярно точно заради това нещата се получават“, казва директорката.
Училището изключително ползотворно си сътрудничи с Народно читалище „Просвета 1905 г.“ „Нашите ученици са част от състава на Детската танцова формация „Габриела Маринова“. Редовно през зимата им предоставяме физкултурния си салон за репетиции“, уточнява тя. Изключително топли са и отношенията им с детската градина в селото – ДГ „Мир“.
Пример за отличното сътрудничество между културните и образователните институции в селото е и раздаването на
наградите за култура по случай 24 май.
Тази година за първи път ръководствата на училището и на читалището решават да удостоят с плакети хора, които са направили много за развиването на духовния живот в Дебнево. Сред отличените е хореографът на танцовата формация към читалището Галя Златинова. Тя получава признанието за приноса си в обогатяването на културата в народното танцово изкуство в селото.
„Галя работи с децата напълно доброволно“, обяснява моята събеседничка.
Учителката по български език и литература в училището Веселка Денчева пък получава плакет за обогатяване на духовния живот в Дебнево. Отличието ѝ се присъжда за дългогодишната работа с децата в рамките на театралния клуб.
В селото ежегодно се провежда и Международният фестивал на музиката и изкуствата „Jam on the river”.
По традиция всяко лято поляната в местността Лъка посреща около 10 000 гости.
„Училището и учениците са тези, които поддържат културния живот. Нито една изява в селото не минава без участието на нашите възпитаници“, посочва Стойчева.
През учебната 2024/2025 г. очакват около 30 ученици, като през последните години тази бройка се задържа.
„Ние сме защитено училище. Намираме се на около 20 км от Троян, като селото ни е едно от най-отдалечените населени места в общината. Паралелките ни са слети, но това никога не ни е пречело да си поставяме високи цели и да ги постигаме“, уточнява директорката.
Децата много често покещават музеи и културни институции
Целият колектив се стреми по всякакъв начин да обогатява училищния живот на децата,
като им предоставя различни полета за изява.
„Участваме във всичко, което ни е по силите, възможностите и бюджета“, споделя моята събеседничка. Всяка година например се включват в „Дни на таланта“, които се провеждат в Народно читалище „Наука 1870“ в Троян. „Обикновено всички ученици искат да участват. Децата много харесват този формат“, обяснява моята събеседничка.
По случай края на учебната 2023/2024 г. в училището организират образователно представление „Географски карти“. Актьорите от „Забавна наука“ идват на гости в Дебнево по покана на ръководството на школото. „Учениците наблюдаваха чудесна актьорска игра и по интерактивен начин научиха много нови неща за географията. За децата беше много интересно и забавно, така че със сигурност пак ще го направим“, разказва Стойчева.
Освен това тази година всеки техен седмокласник заедно с удостоверението си за основно образование символично получава и подарък – луксозно издание на „Под игото“ с твърди корици. „Умишлено избрахме емблематичния роман на нашия патрон – Иван Вазов. Стремим се всячески да стигнем до сърцата на децата и да им покажем, че трябва да бъдат горди, че са българи и граждани на света“, завършва тя.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg