Фондация „Телерик академия“ или „Училищна Телерик академия“ оперира като самостоятелна организация от 2017 г., но още от самото създаване на „Телерик академия“ съществуват дейности за ученици. През 2011 г. започва с организирането на 16 ученически школи по алгоритмично програмиране, които са основа за създаването на силни състезатели по информатика в цялата страна.
Постепенно идеята се разраства и школите и темите, които покриват, се увеличават. Така се оформи и мисията, която води и до днес екипа на „Телерик академия“ – да осигурява безплатно качествено технологично образование за деца и младежи в цялата страна. От 2017 г. до днес през школите на „Училищна Телерик академия“ са преминали над 20 000 ученици от близо 50 населени места в цялата страна. Школите се провеждат напълно безплатно за учениците с подкрепата на корпоративни и индивидуални дарители, общини и други партньори.
Ученици от III до XII клас могат да се обучават безплатно на умения по програмиране и дигитални науки, като се включат в школите на „Училищна Телерик академия“. Те са подходящи за всички желаещи, дори и да нямат предварителни познания и опит в областта на технологиите.
Обученията се провеждат в рамките на учебната година и са с продължителност 72 часа.
Школите обхващат програмите „Дигитални науки”, „Уеб програмиране“, „Разработка на игри“ и „Алгоритмично програмиране“ и ще се провеждат в Банско, Димитровград, Добрич, Кюстендил, Пазарджик, Русе, Силистра, София, Хасково и Шумен. В тях могат да се включат ученици и от други близки населени места, стига за тях да е удобно да пътуват и да присъстват на заниманията.
Учениците от XII клас от цялата страна имат възможност да се включат в школа по „Уеб програмиране“, която се провежда онлайн и не изисква планиране на пътуване и присъствие на място.
Приемът за безплатните школите през учебната 2024/2025 г. е отворен до 5 октомври на сайта на „Училищна Телерик академия“.
Всички желаещи да се запишат за обученията, трябва да попълнят формуляр за кандидатстване на сайта на организацията и да решат приемен тест преди крайния срок.
Четирите програми, които „Училищна Телерик академия“ предлага в школите, се оформят постепенно във времето. Първоначално започват само с школи по „Алгоритмично програмиране“ – специфична сфера, която е полезна за математически гимназии и подготовка на състезатели по информатика.
„От обратната връзка на учители, родители и ученици разбрахме, че има все по-голяма нужда от допълнителни занимания, които да обхващат, от една страна, обща дигитална грамотност, а от друга – сфери на програмирането и дигиталните технологии, които са с по-голяма практическа приложимост и провокират повече интереса на учениците. Така се оформиха и отделните програми – „Дигитални науки“, „Разработка на компютърни игри“ и „Уеб програмиране“. Те са подходящи за ученици на различни възрасти и дават разнообразие, с което децата да надграждат интересите си по пълноценен начин“, споделя за „Аз-буки“ Петър Шарков, изпълнителен директор на „Училищна Телерик академия“.
Програмите имат различна специфика. В „Алгоритмично програмиране“ се предоставя голям набор от задачи, с които учителите могат да подготвят своите ученици. В другите три програми се залага на ученето през практика. „По време на часовете учениците непрекъснато работят върху проекти, които им дават увереност, че сами могат да се справят с различни предизвикателства, но също така и много повече насърчават интереса им към съответните сфери“, разяснява Шарков.
Заниманията в школите се провеждат като извънкласни дейности на живо и онлайн.
Водят се от опитни учители и доказани професионалисти с практически опит в сферата на технологиите. Обученията се провеждат на различни места – училища, регионални библиотеки, местни младежки центрове и др. Дните и часовете на школите са разнообразни – през седмицата и уикенда. На сайта на „Училищна Телерик академия“ е поместена пълна информация за всяка от школите в страната.
„През годините открихме, че с обученията по програмиране и дигитални науки в нашите школи помагаме на децата не само да подобрят техническите си умения, но също да откриват своите силни страни и да придобиват нови полезни умения за учене, важни меки умения и работа в екип – посочва Шарков. – Учениците ни споделят, че са по-мотивирани да учат, по-уверено се справят с трудности и решаването на проблеми и не на последно място – откриват нови възможности за развитие в света на дигиталните професии, както и извън него.“
Много от тези умения са заложени както в подхода на преподаване в школите, който поставя учениците в центъра, така и в практическите задачи, които изискват от учениците да търсят сами или в екип решения на сложни предизвикателства.
За екипа резултатите, които наблюдава у учениците, които са преминали дори само едно обучение, и обратната връзка, която получават от тях и техните родители, са вдъхновяващи.
През 2020 г. извършват независима външна оценка за ефекта от работата на „Училищна Телерик академия“. От нея научават, че 83% от възпитаниците на програмите споделят, че преживяването в школите им е помогнало да осъзнаят интереса си към информационните технологии, а на останалите 17 % – да го засилят.
Друго интересно откритие е, че 75% от учениците в IV – VII клас потвърждават, че школите на „Училищна Телерик академия“ са повлияли на решението им в кое училище да кандидатстват след VII клас.
Относно ефекта след училище, външната оценка показва, че 93% от пълнолетните възпитаници на „Училищна Телерик академия“, които работят в ИТ сферата, са останали в България. „Това е изключително постижение само за една частна инициатива и организация с екип от 11 души. А зад тези цифри се крият и много вдъхновяващи лични истории. Например имаме много възпитаници на програмите, които впоследствие станаха преподаватели в школи“, с радост споделя изпълнителният директор на Академията.
Екипът му е горд, че 91% от преподавателите, с които работи, посочват, че са подобрили методите си на преподаване, а 94% споделят, че прилагат наученото в „Училищна Телерик академия“ във всекидневната си практика в училище.
„Друга отчетлива тенденция е да виждаме деца, които след първото обучение изявяват желание да се запишат за нова програма или следващо ниво на същата. На годишна база средно между 20% и 30% от учениците се обучават за втора или трета поредна година“, казва още Шарков.
През последните две години паралелно на школите от „Телерик академия“ развиват и нов модел, който позволява програмите, които са разработили, да достигнат до много повече ученици в цялата страна. Това става чрез онлайн платформата Буки.bg., която надгражда опита с школите и дава достъп на учители и ученици до разработени образователни програми, които лесно да се въведат като извънкласни дейности, занимания по интереси или допълнение към общообразователните предмети.
Програмите в Платформата са с фокус върху дигиталната грамотност, зелените технологии, програмирането и ключовите умения за успеха на учениците.
През пролетта на 2024 г. над 300 училища в цялата страна изявяват желание да ползват програми от Платформата.
„Това ни дава увереност, че сме намерили подход да достигнем до много повече ученици в цялата страна, не само до 2000 – 3000 ученици на година“, заявя изпълнителният директор на „Училищна Телерик академия“.
Той насърчава желаещите ученици, в чието населено място тази година няма школа, да проверят дали тяхното училище има абонамент за Буки.bg, за да може да се планира преподаването на някоя от програмите на място в училище.
Петър Шарков, изп. директор на „Училищна Телерик академия“: Целта ни е да подготвим учениците с необходимите умения и знания, за да се чувстват уверени създатели, а не просто ползватели на технологиите. Няма как да искаме висококвалифицирани професионалисти в бизнеса (не само в технологичната сфера, а въобще в икономиката), ако не инвестираме в тях още от училищна възраст. В същото време, знаем от много международни и национални проучвания, че близо 50% от учениците в България нямат основни дигитални умения.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg