Живеем във време, където за всичко имаш втори шанс. Радиото е единствената медия, която живее за мига. Там няма връщане назад – каквото си казал, вече е отлетяло и няма как да върнеш думите обратно“, казва пред в. „Аз-буки“ радиоводещата от FM+ Евелина Павлова.
Определя ефира като голямата си любов и адреналин, който с нищо не можеш да сравниш. В радиото започва работа, когато е едва на 19 години. И съвсем нормално там се развива по-голямата част от живота ѝ – там пораства, формира интересите си и намира своя приятелския си кръг. Не може да си представи, че някога ще работи нещо друго.
Професионален меломан
Споделя, че радиото много ѝ е дало и тя е това, което е днес, благодарение на него. „Импровизацията в ефир ме научи да бъда импровизатор и в живота. Научих се, че трябва да сграбчвам всяка възможност, която ми се предоставя“, споделя моята събеседничка.
Евелина Павлова винаги се е интересувала от музика и тя по един или друг начин е централна тема във всичко, с което се захваща. Често се шегува, че не е успяла да стане професионален музикант, но за сметка на това е професионален меломан.
„За мен музиката винаги е главният герой и точно тя ме отведе в радиото. В началото нямах нито надежди, нито амбиции да ставам радиоводещ. Напротив, по-скоро си мислех, че ще бъда тонрежисьор, който ще пуска музика на хората“, смее се тя. След това обаче се оказва, че причината да я поканят, е, че са харесали гласа ѝ. Така се озовава в ефир, без да се е надявала и да е мечтала за това. Но хубавите неща в живота понякога се случват точно така – ненадейно, случайно и без предварителен план. Днес Евелина е сред ветераните във FM+ и гласът ѝ е разпознаваем във всяка точка на България, и не само.
Медиите и артистите се изграждат взаимно
В предаването си представя музикални новини и нови групи, които често сама открива и след това им помага да пробият и да се утвърдят. „През годините сме вървели рамо до рамо с много големи музиканти, които и до ден-днешен каня в студиото. Истината е, че медиите и артистите се изграждат взаимно. Ние сме им помогнали да достигнат до своята публика, а те са ни помогнали да се изградим като медия – обяснява радиоводещата. – През годините радиото ме е срещнало и със световни музиканти. Истински празник е, когато в студиото се случват акустични концерти. Музиката тогава оживява.“
Друг акцент са всекидневните музикални двубои, с които предизвикват хората, които ги слушат, да се включат, като подкрепят един или друг артист. Слушателите са част от предаването и имат много голяма роля в избора на съдържанието му – темите, които се разискват, и гостите, които се канят.
Предаването описва „музикалното досие на деня“ и през музиката ни разказва още много истории. Музиката е това, което ни свързва, но отвъд нея това са срещи на хора с едни и същи ценности и естетика.
Харесва срещите с младите, умни иноватори и двигатели на промяната в България, хора със смели идеи и кураж да ги постигат. „Вярвам, че медиите не са само огледало на обществото, а могат и да предизвикат положителна промяна, като избират какво точно да отразяват. Медиите са сцена, на която много отговорно трябва да избираме кого да качим“, казва тя.
Ефирно време за образованието и младите хора
Другата тема, която често присъства всеки ден в нейното ефирно време и е изключително важна за радиоводещата, са образованието и младите хора. В предаването ѝ често се разискват въпросите, които вълнуват младежите днес. Самата тя преди години развива мрежа от училищни медии. Всичко започва по време на нейно пътуване до Сиатъл, където посещава различни училища.
Прави ѝ впечатление, че голяма част от тях имат собствени радиа. Тогава започва да прави проучване с цел да разбере къде по света има държавна политика за насърчаването на образователните институции да имат собствени медийни канали. И така попада на безкрайно интересен доклад от Великобритания, където с точност е посочено как и с колко са се повишили академичните резултати на учениците, които взимат участие в училищните си медии.
Евелина предава знанията си на следващото поколение журналисти
„Започнах да мечтая и да си представям как нещата могат да се получат и в България“, обяснява Павлова. И така през 2017 г. започва проекта си с първото училище у нас – Езиковата гимназия „Иван Вазов“ в Смолян. Всичко се случва на доброволни начала, а целта е една – Евелина да предаде опита и знанията си на следващото поколение млади журналисти. След гимназията в Смолян към радиоводещата се обръщат и други училища от страната.
„Екипът, с който се сдобих, е това, за което може само да мечтае всеки човек. За тях няма лимит за време и усилия, когато имат вдъхновение“, разказва тя. Днес тази образователна мрежа живее собствен живот и носи името Teen Station.
Освен това Евелина Павлова е и създател на детското радио – Radio Family. Неговата програма е изцяло направена от и за деца.
„Когато се роди синът ми и останах доста дълго време у дома, забелязах, че децата насила живеят в света на възрастните – гледат нашите новини и слушат нашата музика.
А това е дълбоко несправедливо. Те трябва да имат свой свят“, обяснява тя. И така отново, опирайки се на разбирането си, че музиката е изкуството, което най-добре развива личността, а е и нещото, което най-много обича, решава да направи единственото по рода си радио, което да бъде само за деца. Проекта си реализира заедно със свои приятели от радиоефира, сред които има и професионални куклени актьори.
В помощ и на неделните училища
Оказва се, че много българи зад граница слушат детското радио. От образователните му ресурси започват да се възползват и много неделни училища. И точно това е неговата цел – радио съдържание, направено от деца в помощ на други деца.
Евелина и до днес си спомня писмо от Канада, в което българи разказват, че всеки ден слушат радиото и че децата им учат български благодарение на него. Така започват да отразяват работата на много български общности и училища зад граница. „Оказа се, че има нужда от такава медия, която да споделя направеното от тях“, обобщава тя. Днес и Radio Family, което всъщност е първият проект, и вторият – Teen Station, живеят свой живот.
„Истината е, че тези два проекта ми отвориха вратата към света на децата и младежите. И с времето това се превърна в основна тема в работата ми. Разбирам добре какво ги вълнува днес, и знам как да го преведа, за да го разберат и родителите им“, казва Евелина. Понастоящем тя преподава във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където води упражненията по радио към катедрата „Радио и телевизия“.
Радио посланик сред младите хора
С всичко, което се занимава, Евелина Павлова се превръща в радио посланик сред младите хора, като основната ѝ цел е да сподели знанията и опита си с поколенията след нея. Тя най-добре знае какво ги вълнува, кое им е интересно и кое не.
„Образованието често догонва интереса на младите хора. Понякога това е успешно, но понякога не е. Днес младежите са се научили да търсят знания на много места, и училището не е мястото, където те да получат само информация. В училище учениците търсят вдъхновители и учители, които да им запалят искрата, а не такива, които се опитват да наливат знания като с фуния в празна чаша.
И ако преди ние сме учили, за да научим нещо, го те днес учат, за да се провокира интересът им да учат завинаги. В живота им може да им се наложи да променят професията си и на 30 години. И те живеят с тази нагласа – какъвто и избор да направят сега, то той най-вероятно няма да бъде окончателен“, казва радиоводещата.
Споделя, че през последните години се е превърнала в техен адвокат, защото работата ѝ с младите хора разбива на пух и прах много клишета. Първото от тях със сигурност е, че младите хора не четат. Напротив, те четат, и то много, но обикновено не това, което е в списъка със задължителната литература в училище. Освен че четат стойностни книги, те и слушат хубава музика.
Музиката като рефлексия на времето
Неотдавна Евелина Павлова гостува на Английската езикова гимназия „Гео Милев“ в Русе, където заедно записват подкаст на тема „Музиката е ехо на времето, в което живеем“. Тогава гимназистите стигат до извода, че музиката е рефлексия на времето. Безкрайно интересен и задълбочен разговор.
„А колкото до подкастите, то те са начинът младежите отново да започнат да разговарят един с друг, а не само да си пишат. Като че ли расте поколение от младежи, които общуват в чатове и имат нужда от увереност да си говорят“, казва тя. Категорична е, че предизвикателството към образователната система днес е много сериозно и трябва да се намери правилният подход, за да се достигне до новото поколение деца.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg