Детска градина „Буратино“ в Пловдив спечели Европейската награда за иновативно обучение в категорията „Образование и грижи в ранна детска възраст“. Екипът получава отличието за работата си по проекта „Бъдещи умения и компетенции за деца“ по програма „Еразъм+“. По него работят в партньорство с ICS „Дон Лоренцо Милани“ от сицилианския град Джела. Обхванати са 205 деца на възраст от 3 до 11 години.
„Осъществяването на проекта беше изключително емоционално за нас. Наградата ни е много ценна и сме изключително благодарни за признанието, което получихме за положените усилия“, разказва за „Аз-буки“ директорката Кристина Колешева-Йончева.
Това е първият проект по програмата „Еразъм+“, по който работят, а дейностите започват през 2021 г. Ковид пандемията налага да се удължи срокът на изпълнение с една година, за да могат да се реализират всички заложени дейности.
Моята събеседничка разказва, че
през цялото време с колегите им от Италия са се учили взаимно.
„Проектът е насочен към създаването на приобщаваща среда, в която децата да се чувстват в безопасност, да бъдат спокойни и щастливи, да имат усещане за принадлежност към детската група“, обяснява Йончева. За целта педагозите повишават компетенциите си за управление на една по-активна и интерактивна класна стая, в която са внедрени както иновативни творчески методи на обучение в мултикултурна среда, така и се насърчава използването на подходи за развиване у децата на толерантност към другия и умение за общуване с хора от различни култури.
По проекта работят общо 17 учители – 9 от българска и 8 от италианска страна.
Обмяната на опит се осъществява посредством двустранни гостувания. Екипът на ДГ „Буратино“ посреща учителите от Италия в Деня на Европа. Те са силно очаровани от това, че децата познават всички европейски страни, знаят кои са столиците им и разпознават флаговете им.
„Реализирахме изключително много дейности, с които искахме да обединим децата и да им покажем, че независимо кой къде живее, всички сме граждани на света“, казва директорката.
Малчуганите учат стихотворения, пеят песни и се запознават с приказки от различни култури.
Учителите организират и тематични седмици, посветени на европейски държави, в които децата учат за фолклора, традициите, обичаите и културното наследство. Всичко това разширява познанията на децата за различните националности, раси, континенти и държави. А за да затвърдят наученото, сами решават да изработят и национални костюми, които след това представят под формата на парад в детската градина.
„Колегите от Италия бяха силно впечатлени от това, което видяха при нас. Те оцениха нашата предучилищна образователна система изключително високо – казва Йончева. – Това са основните дейности, които представихме пред гостите си. В същото време това представлява и всекидневието ни – постоянна работа с децата още от първа група чак до края на пребиваването им в детската градина.“
Освен всичко това гостите от Италия успяват да разгледат забележителностите на Пловдив, посещават Плиска и Копривщица, запознават се с родния бит и култура, традиции и обичаи, научават и български народни хора.
Директорката разказва, че през годините, пътувайки и гостувайки на различни детски градини, с екипа ѝ единодушно стигат до извода е, че
ДГ „Буратино“ предлага възможно най-добрите условия за своите възпитаници
– от обгрижване на децата до полагане на основи за подготовката им за училище. По този начин печелят и доверието на родителите.
„Навярно точно заради това до ден-днешен колегите ни от Италия продължават да търсят съдействие от наша страна, относно всекидневната си работа с децата и организирането на образователната среда“, уточнява тя.
В резултат на проекта, педагозите от България създават собствени образователни ресурси. Благодарение на новите си умения създават персонално учебно съдържание за децата, с което разширяват познанията и общата им култура. „Изключително доволни сме от постигнатото към момента, но също така продължаваме да работим ежедневно“, обобщава директорката.
Относно екранното време в най-ранна детска възраст Йончева е категорична, че те не бива да стоят пред екрана, докато са в градината.
„В семействата нерядко се случват ситуации, в които децата прекарват доста време пред телефона или телевизора“, обяснява тя.
Признава, че в практиката си често става свидетел на деца, които постъпват при тях на 3 години, без да могат да говорят. Това обикновено се случва при малчугани, които комуникират повече с екрана, отколкото със семейството и връстниците си.
Все пак във времето, в което живеем, няма как да изключим изцяло от всекидневието си информационните технологии. В градината има интерактивни дъски, но допустимият максимум на ден пред тях е 15 минути.
Днес Детска градина „Буратино“ е акредитирана образователна институция по „Еразъм+“,
като основният им акцент там са дигитализацията и екологичното възпитание на децата. Освен това тя е една от деветте детски градини на територията на Пловдив, които работят по метода на Монтесори, като е сред първите пет, които започват.
„Опитваме се да адаптираме и прилагаме метода на Мария Монтесори за възпитаването и отглеждането на децата към нашите условия – казва моята събеседничка. – Към момента мога с увереност и гордост да твърдя, че резултатите от ежедневната ни работа с децата по прилагане на метода са отлични“. А това определено не е лека задача, заради големия брой на деца в една група. „В работата си в Монтесори класната стая и в отделните зони, както и по всички образователни направления, сертифицираните Монтесори педагози използват иновативни и интерактивни методи за качествена подготовка на своите възпитаници не за изпити, а за живота, който им предстои“, обяснява тя.
Възпитаниците им са 205 – от 3- до 7-годишна възраст.
След изграждането на новото крило към детската градина очакват да разширят капацитета си с още 3 нови групи. „Така голямото ни семейството ще се увеличи и децата ни ще станат над 300“, посочва Йончева.
Първата копка на строежа е направена през юли тази година и се очаква строежът да приключи до септември 2025 г. В рамките на проекта освен ново крило ще бъде изграден и оборудван и нов физкултурен салон. Инвестицията е на стойност от над 2 200 000 лева, от които 900 000 лв. са по програма от Министерството на образованието и науката, а останалата част е съфинансирана от бюджета на Община Пловдив.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg