Процедура за избор на председател на БАН обяви Общото събрание на Академията. Тя ще продължи до 2 декември 2024 г. Срокът за номиниране на кандидатите е до 30 октомври, а за подаване на документи на кандидатите – до 6 ноември (включително).
Новият председател на БАН ще бъде избран с тайно гласуване на заседание на Общото събрание на Академията, предвидено за 2 декември 2024 г.
Вторият мандат на сегашния председател акад. Юлиан Ревалски изтича няколко дни по-късно – на 7 декември 2024 г., и няма право на трети.
Право да кандидатстват за длъжността председател на БАН имат академиците (действителните членове) и член-кореспондентите (дописните членове) на БАН, които към датата на встъпване в длъжност – 8 декември 2024 г., не са навършили 70-годишна възраст.
Кандидатури могат да се поставят от група от най-малко 10 членове на Събранието на академиците и член-кореспондентите, общите събрания на учените на самостоятелните научни звена, научните съвети на постоянните научни звена или група от най-малко 10 членове на ОС на БАН. Кандидатът може и сам да внесе номинацията си.
До 6 ноември 2024 г. включително всеки кандидат внася в деловодството на БАН в запечатан плик на електронен и на хартиен носител подписани писмено заявление за участие, Програма за управление на БАН в периода 2024 – 2028 г., професионална автобиография и декларация за принадлежност към Държавна сигурност и към разузнавателните служби на Българската народна армия (по образец).
В края на септември се проведоха и изборите за членове на Българската академия на науките – академици и член-кореспонденти.
В направление „Математически науки“ е избран чл.-кор. Стефан Иванов – международно признат специалист в Римановата и комплексна диференциална геометрия, струнните теории, кватернионната геометрия.
В направление „Химически науки“ новите академици са чл.-кор. Вася Банкова – световноизвестен учен в областта на химията на биологичноактивните природни съединения, и чл.-кор. Тони Спасов – авторитет в областта на физикохимичното материалознание и зам.-ректор по научноизследователската и научната проектна дейност на Софийския университет.
В направление „Физически науки“ Събранието на академиците избра чл.-кор. Александър Драйшу – световноизвестен учен в областта на фотониката, холографията и интерферометрията.
В направление “Инженерни науки“ е избран чл.-кор. Петко Хр. Петков, чиито научни приноси са в теорията на автоматичното управление и числените методи за компютърно проектиране на системи за управление.
В направление „Биологически науки“ за академик е избран чл.-кор. Илза Пъжева, чиито основни научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Създател на световноизвестна школа за in silico изследване на взаимодействието на протеини, асоциирани с различни болести при човека, с техните лиганди.
В направление „Хуманитарни и обществени науки“ за първи път от 27 години за академик е избран юрист – чл.-кор. Иван Русчев. Най-важните направления в научните и научно-приложните приноси на кандидата обхващат фундаментални проблеми на българското частно право, както и класически институти на облигационното право.
За академик е избран и бившият ректор на Софийския университет чл.-кор. Иван Илчев Димитров, чиято научна и научно-приложна дейност е съсредоточена в историята на България, Балканите и Европа от Берлинския конгрес до края на Втората световна война.
В направление „Аграрни и лесовъдни науки“ нов академик е чл.-кор. Христо Найденски – директор на Института по микробиология на БАН (2012 – 2020), който има приноси в изучаването и диагностирането на инфекциозни заболявания с бактериален произход при животните и преодоляването на антимикробната резистентност.
За академик е избран и чл.-кор. Иван Илиев – ректор на Лесотехническия университет (2016 – 2024), който има приноси в установяване на екологичните, социалните и икономическите функции на горите в България и в разработването на методи за запазване на ценни генотипове на горско-дървесни видове.
В областта „Изкуства и изкуствознание“ за академик е избран чл.-кор. Иван Димитров – Гранитски, писател, автор на над 50 книги и основател на издателство „Захарий Стоянов“ (1997).
Няма избрани академици в направление „Науки за Земята“.
Събранието на академиците избра и новите член-кореспонденти на БАН.
В областта „Математически науки“ това са проф. Петър Бойваленков – директор на Института по математика и информатика на БАН, проф. Людмил Кацарков (ИМИ – БАН) и проф. Надежда Рибарска (Факултет по математика и информатика на Софийския университет, ИМИ – БАН).
В направление „Физически науки“ са избрани проф. Николай Недялков (Институт по електроника, БАН) и проф. Евгени Семков – директор на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория – БАН.
Двама са новите член-кореспонденти в областта на химическите науки: проф. Георги Вайсилов – изп. директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ (Факултет по химия и фармация на Софийския университет), и проф. Петър Петров – директор на Института по полимери – БАН.
В област „Науки за Земята са избрани проф. Даниела Йорданова – ръководител на Палеомагнитната лаборатория в Националния институт по геофизика, геодезия и география – БАН, и проф. Николай Бонев (Геолого-географски факултет на Софийския университет).
В областта на инженерните науки за член-кореспондент е избран проф. Георги Тодоров – декан на Факултета по индустриални технологии в Техническия университет – София.
В област „Биологически науки“ са избрани проф. Сорен Хайрабедян (Институт по биология и имунология на размножаването – БАН) и проф. Виолета Великова (Институт по физиология на растенията и генетика – БАН).
В област „Медицински науки“ Събранието избира проф. Иво Петров (Клиника по кардиология и ангиология, „Аджибадем Сити Клиник“) и проф. Славчо Томов (директор на Научно-изследователския институт към Медицинския университет – Плевен).
Двама са новоизбраните член-кореспонденти и в областта на аграрните науки – проф. Иван Атанасов (директор на Агробиоинститута към Селскостопанската академия) и проф. Илия Цачев (Ветеринарно-медицински факултет на Тракийския университет).
В област „Хуманитарни и обществени науки“ са избрани проф. Владимир Чуков – експерт в областта на историята и теорията на ислямската държавност и юриспруденция, и проф. Борис Велчев – главен прокурор на България в периода 2006 – 2012 г. и съдия в Конституционния съд между 2012 и 2021 г.
В област „Изкуства и изкуствознание“ член-кореспонденти стават Теодора Димова – носителка на редица национални литературни награди, и Живка Маринова – художник и главен асистент в специалност „Живопис“ в Националната художествена академия.
За член-кореспондент на възраст до 50 години е избран проф. Георги Момеков – председател на Българското научно дружество по фармация и ръководител на катедра „Фармакология“ при Фармацевтичния факултет на Медицинския университет – София.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg