Планините се формират главно от сблъсъци на тектонски плочи, които се надигат, когато една плоча се подпъхва под друга. Според геолога Роб Бътлър от Университета в Абърдийн височината на планините зависи от дебелината и температурата на земната кора, както и от интензивността на ерозията. Колкото по-дебела и студена е кората, толкова по-висока може да стане планината.
„Мислете за кората не като за твърдо тяло, а като за кленов сироп“, казва Бътлър пред Live Science.
Подобно на студения кленов сироп студената кора е по-вискозна и следователно по-твърда. Затова по-дебелата и студена кора може да образува по-високи планини.
Ерозията също играе ключова роля – колкото повече материал се отнася от една планина, толкова повече тя може да се издигне. Например проучване от 2024 г. показва, че
Еверест е пораснал с до 50 метра през последните 89 000 години
поради ерозия на близката речна мрежа.
Въпреки че ерозията е един от факторите за растежа на планините, тя е и част от причините за тяхното свиване, обяснява Матю Фокс – съавтор на изследването и геолог от Университетския колеж в Лондон. Ако темпът на издигане е по-висок, планината ще расте. Ако скоростта на ерозията е по-висока, планината ще се свие.
Някои учени предполагат, че Нанга Парбат – един от хималайските съседи на Еверест и девети по височина на Земята, расте достатъчно бързо, за да може надмине Еверест. Бътлър и Фокс обаче се съмняват, че това ще се случи.
Нанга Парбат расте по-бързо от Еверест, тъй като ерозията там е по-интензивна, но също така се руши по-бързо заради силните мусони в района. За разлика от него Еверест расте и ерозира по-бавно, което запазва височината му относително постоянна – 610 метра над тази на Нанга Парбат.
Дали някой ден ще има по-висок връх от Еверест?
Според Бътлър вероятността е малка, тъй като е рядко всички условия да се подредят така благоприятно, както при Хималаите. Земната гравитация също поставя ограничения – планините няма да могат да се издигнат много над сегашната височина на Еверест.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg