Профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език „Михай Еминеску“, по-известна като Румънската гимназия, чества юбилей – 25 години от създаването си, на рождената дата на своя патрон.
Училището е основано в изпълнение на двустранна спогодба за сътрудничество в областта на културата и образованието между България и Румъния. То е и единственото у нас, в което се изучава румънски език.
Огледално на българското училище по същото време в Букурещ е основан лицей „Христо Ботев“, в който се изучава български език. Група от Лицея идва за тържественото честване на юбилея в София.
В началото в гимназията се изучава само румънски. Но през 2019 г., когато директорката Соня Стоянова оглавява училището, започва въвеждането и на други чужди езици от романската езикова група – първо испански, а от тази година и италиански.
Преди няколко години паралелките са били 7 със 140 ученици. Днес учениците са 234 в десет паралелки.
Как се постига такъв резултат?
„Поработихме доста, за да станем разпознаваеми – разказва директорката Соня Стоянова. – В началото ме питаха дали не сме частно училище, какви са таксите за обучение, към румънското посолство ли функционираме и т.н. Тогава разбрах, че трябва да се работи в тази посока. Сега никой не е анонимен – както колегите, така и учениците. Имаме интензивни контакти с родителите. Разбира се, едни са кооперативни, други – не чак толкова, но правим всичко възможно да поддържаме диалога с тях.
В основата на нашата работа е вниманието към всеки ученик, както и създаването на условия за максимално ефективен учебен процес. Училищната ни политика е насочена към стриктното спазване на нашия правилник, да има дисциплина в часовете. Най-добрата реклама е споделянето на впечатления от страна на родители, а и на ученици.
Постигнатото досега се дължи на добрата работа на колегите. Имам късмет да работя с много добър екип на фона на проблемите с кадровото осигуряване в други училища. Те са високо квалифицирани, някои от тях са и университетски преподаватели. Това е пряката ни връзка със Софийския университет, на който сме базово училище. Приемаме и студенти на стаж.“
Тази година по Националната програма „Заедно в изкуствата и спорта“ учителка разработва проект, който в момента се реализира. Всички оценяват това като изключителен принос, защото успехът проправя пътя и създава мотивация да се продължи в тази посока.
Следващата година ще бъде разработен проект и по модула за изкуства, защото в училището има много талантливи ученици, които имат нужда от изява. Одобрено е и предложение за два STEM кабинета.
„Основният ни проблем е материалната база – казва Соня Стоянова. – В сградата на 29. СУ „Кузман Шапкарев“ сме настанени с решение на Столичния общински съвет през 2015 г. за 10-годишен период, който приключва догодина. Търси се решение. Училището порасна неочаквано бързо и има нужда от нова сграда. Много сме затруднени – нямаме свободни пространства за извънкласни дейности и работа по проекти. Наскоро разбрахме, че по тези проекти има предвидени средства за наемане на помещения, което е добра възможност. В момента спортните ни отбори тренират в наета база.“
Гимназията е по средата на Рейтинговата скала по отношение на резултатите от държавните зрелостни изпити. Педагогическият екип има амбицията да постига по-високи резултати. Директорката подчертава, че при тях постъпват деца със скромни резултати. А после немалка част завършват с добър и много добър успех. Това означава, че в гимназията са надградили много.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg