Читалището в беленското село Бяла вода навърши един век. Създатели на НЧ „Възраждане 1924“ преди сто години са Александър Тошев, Велико Саев, Недялко Давидов, Цветан Прокопиев, Матей Арсов и пръв настоятел и библиотекар Недялко Тотев.
Първоначално читалището се е помещавало в сградата на старото училище. А през 1964 г. е построена сградата в центъра на Бяла вода, в която то се намира и днес. Селото е малко, с близо 400 души население, но читалището е мястото, където се помни миналото, пазят се традициите и се гради бъдещето.
В читалището е работил като библиотекар поетът и преводач Николай Кънчев, родом от Бяла вода.
„В момента читалището разполага с 9123 библиотечни единици, а членовете за 2024 г. са 65“, казва секретар-библиотекарят Росица Петрова.
Тя с гордост споделя, че обичаят, който читалището е съхранил от поколение на поколение, е бразая. Той се изпълнява на Бъдни вечер. Бразаят е мъж, преоблечен като мистично животно, с маска, вълнени дрехи, звънци и дървен дълъг клюн. Той обикаля цялото село, влиза във всеки дом. Тракайки с клюна си, плаши злите сили. Потупва с тоягата си всекиго за здраве. Гостенинът бива даряван с парички, плодове, лакомства.
„Бразаят управлява селото на Бъдни вечер, след като иска разрешение от кмета. Това е обичай, който се причислява към тайнствата, свързани с прочистването на дните между Бъдни вечер и Богоявление“, допълва Росица Петрова.
Посочва, че с възстановките му са печелили редица първи места на национални фестивали.
Освен традициите технологиите също имат място в 100-годишното читалище.
„През 2008 г. кандидатствахме и бяхме класирани на втори етап на проект „Глоб@лни библиотеки – България“. Програмата е на фондация „Бил и Мелинда Гейтс“, съвместно с „Майкрософт“. Можем да се гордеем, че и библиотеката към читалището е включена в този световен проект. С помощта на компютрите 26 жители на нашето село получиха дигитална грамотност“, разказва Петрова. Благодарение на компютрите в читалището по време на ковид пандемията децата от Бяла вода се включват в онлайн часовете.
Към читалището вече 10 години съществува клуб за народни хора „Хорóто“, както и клуб „Сръчко“, който извършва украси на семейни тържества, изработва картички и сувенири за общински базари. Читалищните служители организират всеки празник в селото – Великден, Еньовден, Димитровден, Бъдни вечер и други.
„През всичките 100 години на промени и превратности читалището е стожер на традицията, културата и образованието в техните изпитани и утвърдени форми. Днес то не е изчерпало своята жизненост и продължава да бъде институция с висока степен на обществена потребност“, категорична е Росица Петрова.
Стремежът ѝ е пламъкът на искрата, запален преди много лета, да бъде предаван и на следващите поколения, за да го има НЧ „Възраждане 1924“ в село Бяла вода.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg