Подбалканското село Чавдар поставя още една удивителна до името си през 2024 г. Основното училище празнува 150 години! След големия интерес, който живописното място, разположено между Стара планина и Средна гора, предизвиква с модерния си център, възстановеното неолитно селище и множеството атракции за туристите, век и половина образование дават допълнително основание за респект.
Затова днес директорът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ Мария Дурчева е благодарна, а децата с радост приемат късмета, че са родени на място, за чието благоденствие всички работят заедно.
„150 години е достоен юбилей, който събира съдбите на поколения чавдарчани и оставя дълбок отпечатък в образованието и възпитанието им – казва за „Аз-буки“ Дурчева. – В училището са работили и продължават да работят десетки учители и искам да ги изпиша с главни букви. Това са хората, които всекидневно полагат грижи за своите възпитаници, дават им знания за живота, учат ги на родолюбие и труд, но и на най-важното – да бъдат добри, неподправени и човечни. Огромно благодаря на тези хора! Те носят у себе си мисията учител, призвани са за професията и са отдадени на най-благородната кауза – децата на България.“
Започнала професионалния си път именно в родното училище в Чавдар,
Мария Дурчева има 32 години учителски стаж, 19 от които заема поста директор.
„Годините преливат от една в друга и човек спира да ги брои – споделя тя. – Фокусирани сме в израстването на учениците ни като личности и в това да получат максимално знания и компетентности по всички учебни дисциплини. Важно ни е всяко дете, независимо от потенциала и мотивацията му. Това, че сме малко училище, ни позволява да обгрижваме всеки ученик, да се докоснем до неговите мечти и желания, да разсеем страховете му и да му дадем подкрепа и кураж, когато е необходимо. Винаги съм смятала, че зад успешния човек стоят трудът и усилията на екипната работа на педагозите – от детската градина до университета. И всеки от нас оставя частица от себе си, от душата и сърцето си.“
В навечерието на 150-годишнината от откриването на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ равносметката е удовлетворяваща. Община Чавдар осигурява на всеки ученик безплатна закуска и обяд, безплатен достъп до логопед, както и стипендии на постигналите отличен успех в прогимназиален етап. Децата разполагат с комфорта на огромен физкултурен салон, компютърна зала с високи технологични устройства, игротека, две външни многофункционални спортни площадки, класна стая на открито. Съвсем отскоро сградата на училището се сдобива с асансьор за хора със затруднения при движението и обновено помещение за фитнес с нови уреди.
„Освен това – добавя Мария Дурчева, – благодарение на партньорството ни с двете големи предприятия в района – „Елаците МЕД“ АД в с. Мирково и „Дънди Прешъс Металс“ ЕАД в с. Челопеч,
напълно безплатни за учениците са и всички извънучилищни формати за отдих
и развлечение: екскурзии, училище сред природата, екскурзионно летуване.“
Традиционно учениците се включват в провеждания от Община Чавдар Месец на книгата, когато задължително се канят и детски автори. „Две години поред участвахме и в Европейската нощ на четенето“, отбелязва директорката. И с гордост уточнява, че малката им община в тази инициатива е редом до големи областни градове. Защото, както казва тя, „се опитваме с общи усилия да приканим подрастващите да се докоснат до книгата, да усетят нейната магия и да поискат да я разгръщат по-често“.
И ако в миналото 60 ученици са се обучавали от двама преподаватели, както узнава петокласникът Виктор, докато подготвя проекта си за участие в олимпиадата по гражданско образование, днес
педагогическият състав на училището в Чавдар наброява 17 души.
Проектът на Виктор Митов „Търси се: Наследството на чавдарчани. Мисия: Образование“ е посветен на последните 100 години от образованието в Чавдар и впечатлява обществеността на публична презентация миналата година.
„Гордеем се с участието си през последните две години на националния кръг на олимпиадата по гражданско образование – казва директорът Дурчева. – Тази година доразвихме проекта си, направихме го още по-стойностен и отново очакваме национално класиране. Ръководителят на проекта е Неделина Найденова – училищен психолог и учител в група за целодневно обучение в начален етап, а ментор – заместник-директорът Кина Буюклиева.“
Дурчева разказва и за вокалната група „Азбуки“, водена от музикалния педагог Невелина Сараджова, която трета година открива със свои песни общински празници и събития. А със самостоятелни концерти участва в Коледното село, в каквото се превръща Чавдар по време на новогодишните празници. Вокалната група е от 12 деца и за първи път ще се изявява и извън Средногорието.
„Танцовият ни състав също има добра подготовка – споделя директорката. – Народните танци се оказаха любими на децата. Художествен ръководител е Станислав Стойков, който преподава в Националното училище за танцово изкуство в София. Наскоро разширихме палитрата от танци с модерен балет, като поканихме треньорки от „Роберта балет“. Госпожа Джурова успя
да привлече малки балерини и да ги включи в спектакъла си „Ледено сърце“,
състоял се на софийска сцена в зала „Искър“, заедно с клубове от София, Варна и Ракитово. Спектакълът беше запленяващ, а нашите дебютантки се справиха блестящо. Очакваме с нетърпение следващите им изяви.“
Екипът на училището е нетърпелив и в желанието си да пристъпи към реализацията на STEM среда. Това ще му позволи да обогати материално-техническата база и да преобрази средата за отдих и творчески дейности.
„Малкото училище – голям шанс за…“ – така се казва ученическият конкурс,
който ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ разпространи в чест на 150-годишния си юбилей. С произведения от сферата на литературата и изобразителното изкуство могат да участват ученици от цялата страна. Условията и регламентът са публикувани на училищния сайт, в социалните мрежи и интернет страницата на Регионалното управление на образованието – София-област. Победителите ще бъдат обявени на 24 май, когато се предвижда да бъде тържественото отбелязване на юбилея на школото. За празника екипът подготвя и специален филм, посветен на израстването на малкото училище в Чавдар.
„Малкото училище е мястото, което дава голяма възможност за откриване на потенциала на всяко дете – казва директорът Мария Дурчева. – Нашето училище следва образователната философия да подкрепя израстването на личността, свободния дух на децата, тяхното любопитство и целеустременост. Показваме на учениците как естествено и спонтанно да развият уменията си да бъдат самостоятелни, да се концентрират, да мислят логически и предприемат различни предизвикателства, да изграждат волята и характера си. Целта ни е всяко дете да изживява усещането, че е успешно и ще се справи в живота.“
Като си пожелава още дълги години възход, мотивирани и подкрепящи учители и жадни за знания ученици, Дурчева изказва благодарност за доверието и на родителите, и на Община Чавдар. И вярва, че заедно, както са го правили винаги, ще продължат и занапред. За да могат учениците в селото да запазят отношението си към родното място и родното училище, които неизменно стоят зад желанията и стремежите им.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg