Капитан инж. Костадин Недев спечели наградата „Еврика“ за млад предприемач за 2023 г. По образование е военен пилот. Има дългогодишен опит в компютърните науки и програмирането. Завършил е ППМГ „Васил Левски“ в Смолян, както и ВВВУ „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия. Следва обучение в Полската военновъздушна академия. В периода 2017 – 2019 г. завършва курс по лидерство „Сребърни криле“ на ВВС на САЩ. През 2021 г. се дипломира като магистър по специалност „Хардуерни и софтуерни системи“ на ПУ „Паисий Хилендарски“.
Носител е на множество награди: Студент на годината – 2013 г.; Меча на Хан Кубрат на МО – 2013 г.; Академична награда за отличие от НВУ „В. Левски“ – 2016 г.; Международна награда за обучение на ВВС на САЩ – 2019 г.; Международна награда за лидерство на Фондация „Стробъл“ – 2020 г.; Награда „Джон Атанасов“ на президента на Република България – 2022 г.; награда „30 под 30“ на списание „Форбс“ – 2022 г.; награда „Архитект на бъдещето“ на Фондация „Европа“ – 2023.
В Математическата гимназия
в родния Смолян бъдещият пилот и социален предприемач се занимава предимно с иновации, проекти и програмиране.
И естествено, всички около него очакват да продължи образованието си като програмист или друга специалност, свързана с ИТ сектора. Но когато е в X клас, спонтанно решава да направи завой на 180 градуса и започва да се подготвя за Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия.
След двугодишна подготовка е приет, което не е никак лесно, както отбелязва той. По това време приемат между 5 и 10 курсанти максимум. Костадин споделя, че с добра подготовка и силна мотивация успява да влезе. След няколко години се дипломира с отличие като летец пилот, като част от обучението си прекарва във Военновъздушната академия на Полша.
Не след дълго Костадин печели стипендия към Американското посолство и заминава за почти две години в САЩ на обучение по програмата „Лидерство в авиацията“. Там натрупва доста солиден и лидерски, и летателен опит. След това се връща в България. Все още е активен пилот и продължава да работи като пилот на изтребител в авиобазата „Граф Игнатиево“. Извършва регулярни полети и до днес.
А кога се насочва към социалното предприемачество?
„Още докато бях в Долна Митрополия, с майка ми и баща ми, които са университетски преподаватели, коментирахме надълго и нашироко как образованието в България изостава с подготвянето на децата и студентите за професиите на бъдещето – казва Недев. – За съжаление, резултатите от международното изследването PISA за миналата година потвърждават това. България е на последно място по математика и технологии в ЕС.
Моята първа инициатива в този посока започна с идеята за университетски практически курс със собствено финансиране. Основната цел, която си поставихме, беше да привлечем вниманието на студентите към математиката и инженерните науки, за които е известно, че не са масово харесвани от ученици и студенти.“
Така се създава образователният стартъп и платформа за технологично обучение „Млад изобретател“. Иновативната образователна платформа има за цел да подготви децата за професиите на бъдещето и да разкрие изобретателя у всяко дете.
Костадин и екипът му разработват собствен миникомпютър и софтуер, с който може бързо и лесно да се програмира от абсолютно начинаещ. Но скоро си дават сметка, че е трудно да запалят студенти III или IV курс по тези науки – вече е сравнително късно за подобно преориентиране. Затова не след дълго се насочват към образованието на деца от средния курс между III и VI клас. Те са и целевата група на „Млад изобретател“.
Резултатите досега са обнадеждаващи. За малкото време, откакто се ражда идеята, тя
привлича много съмишленици, и най-важното – успява да привлече вниманието на децата.
„Разбира се, извървяхме дълъг път до платформата „Млад изобретател“ – подчертава Костадин Недев. – Създателят на „Фейсбук“ Марк Зукърбърг казва, че идеите не се появяват напълно завършени, а се развиват в течение на времето и опита, който придобиваме. Така и ние – платформата „Млад изобретател“ не възникна за един ден. Когато тя беше единствено университетско начинание, си поставихме две задачи. На първо място, да представим математиката и инженерните науки по интересен и занимателен начин. Това успяхме да постигнем с нашето авторско миникомпютърче, което всяко дете получава по време на обучението си в „Млад изобретател“. Запалихме интереса им по математиката и инженерните науки, но тези дисциплини все още бяха прекалено трудни и бяха привидно запазена територия за най-умните деца.
След това разработихме собствена софтуерна платформа, в която успяхме драстично да свалим трудността. Освен че беше интересно, както ние казваме, да си създават изобретения, вече беше и достъпно за 10-годишно дете. Така, малко по малко с работата ни в „Млад изобретател“ дойде и идеята за платформата. Заедно с нашите генерални технологични партньори от „Амдарис“, разработваме платформата на „Млад изобретател“ като място, в което децата учат и откриват технологии, развиват меки ключови умения и компетенции и общуват с връстници изобретатели. Платформата има за цел да предостави образователно преживяване на световно ниво за всяко дете независимо от социално-икономическия му статус. Важна част от платформата е дълбокото научният път, по който проследяваме прогреса на всяко едно дете и му предлагаме учебно съдържание адаптирано конкретно за него.“
В тази връзка, в екипа има двама психолози. Те
създават модели, по които може да се проследи как се развиват децата.
Методиката е заимствана от учебна програма за пилоти на изтребители, каквато Недев преминава в САЩ. В „Млад изобретател“ фокусът е върху децата, а не върху учебното съдържание. Екипът успява да променя това съдържание и степента на трудност за всяко дете. Това се постига с помощта на много научни изследвания и затова се събират данни, от една страна, за прогреса на децата в клас като обратна връзка от преподавателите. От друга страна, се следи как се представят в платформата, колко време прекарват в нея, кои са им силните и слабите страни, така че да се предоставя наистина персонализирано образование.
„Всяко дете, когато завърши „Млад изобретател“, стига до заветното ниво, което сме си поставили като цел – подчертава Недев. – Но пътят, по който едно дете стига до там, и времето, за което стига, са различни. Едно от най-големите предизвикателства за нас е как ще продължат в училище след приключване на курса в „Млад изобретател“. Образователната ни програма се състои от пет нива в рамките на три години. Вече имаме деца, стигнали до четвърто ниво, готови да завършат. Родителите ни казват: това, което правите, е страхотно. Но как след това може да се продължи и в училище с тази изобретателска дейност. За съжаление, все още нямаме добър отговор на този въпрос. Работим активно по идея, която се нарича Академия „Млад изобретател“.
Идеята ни е да събираме деца, завършили пълната програма, така че на малки групи от по трима-четирима с помощта на ментор не само да създават различни изобретения, които сме им поставяли като задачи в образователните курсове, а сами да търсят проблеми (може да са лични, на ниво училище или квартала, глобални), на които да намерят технологични решения със знанията и уменията, които са придобили при нас.
Визията ни е, че създавайки много различни проекти, децата могат да достигнат до проект, който да се превърне в продукт или компания, която да е следващият еднорог (компания, достигнала пазарна оценка 1 млрд. долара – б.р.) на България.“
Екипът на „Млад изобретател“ е около 15 човека.
Платформата се развива с помощта на софтуерната компания „Амдарис“, в която са привлечени програмисти от няколко страни – Румъния, Англия, Молдова и България.
През 2023 г. е реализиран 380% ръст на записаните изобретатели в платформата „Млад изобретател“. През уроците на платформата са преминали 556 ученици. Дипломирани са 163 изобретатели. Раздадени са 67 стипендии за обучение и са обучени 28 учители и стажанти.
С многобройните си ангажименти инж. Костадин Недев се справя благодарение на изключително добрата дисциплина, на която го е научила професията му на пилот. Известно изследване на американската компания „Макинзи“ показва, че в бъдеще се очаква всеки човек да сменя минимум по три пъти сферата си на дейност. На 31 години Костадин Недев е успял да изпълни това предсказание. Работил е като ски инструктор, после става пилот, а сега е и социален предприемач. Вероятно в бъдеще го очакват още нови и интересни професионални предизвикателства.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg