Международен екип от учени от Китай, САЩ и Европа изследва нови вкаменелости на морското влечуго Dinocephalosaurus orientalis, което позволява за първи път да се опише напълно това създание, предава nauka.offnews.bg.
То е имало необичайно дълга шия и напомня на изследователите за змиевидното представяне на драконите в китайската митология. Резултатите от изследването на Dinocephalosaurus orientalis са публикувани в сп. Earth and Environmental Science: Transactions of the Royal Society of Edinburgh – точно за началото на китайската Година на дракона.
През 2003 г. във формацията Гуанлин в провинция Гуейджоу са открити и изследвани череп и първите три шийни прешлена на Dinocephalosaurus orientalis. Пет години по-късно са открити запазени шийни прешлени, предни крайници и няколко други елемента, както и ембрион в коремната област. Десетгодишно изследване на тези и други вкаменелости от Югозападен Китай позволява на изследователите да опишат почти пълния скелет на това морско влечуго, обитавало триаските морета на територията на днешен Китай.
С 32 отделни шийни прешлена Dinocephalosaurus orientalis наистина е имал изключително дълъг врат, като за разлика от други проторозаври с дълги вратове (които образуват група, известна като танистрофеиди) конвергентно е развил дълга шия не чрез удължаване на вратни прешлени, а чрез добавяне на вратни прешлени, всеки от които има умерена дължина.
„Диноцефалозавърът е уникален с това, че има много повече прешлени както в шията, така и в туловището си, отколкото Tanystropheus. Диноцефалозавърът е бил живороден и очевидно много добре приспособен към океанския начин на живот, както показват крайниците на перките и отлично запазената риба в областта на стомаха му“, разказва д-р Стефан Шпикман от Държавния природонаучен музей в Щутгарт.
Въпреки някои прилики диноцефалозавърът не е бил в тясна връзка с известните плезиозаври, които са се развили около 40 милиона години по-късно и са послужили за вдъхновение на чудовището от Лох Нес.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg