Ученически екскурзии ще могат да се организират само ако по време на пътуването се посетят няколко обекта, свързани с историята, археологията, културата или природните науки. Тази промяна се подготвя в Наредбата за ученическите пътувания, обяви служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков във Варна. Той посети Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ и Института по океанология „Фритьоф Нансен“ към БАН.
Към момента Министерството на образованието и науката е разработило примерни образователни маршрути, обхващащи цялата страна. Те се използват по някои от националните програми, по които училищата получават финансиране. Сега се обмисля посещението на културно-образователни маршрути да бъдат задължителни за всички пътувания, които училищата организират. По този начин
учениците ще повишат познанията си в различните области и ще се запознаят отблизо с природата и историята на България.
„Придобиването на знания чрез преживяване доказано дава много добри резултати. Затова искаме да насърчим училищата да посещават знакови обекти, свързани с нашата история и култура“, посочи министърът. По думите му и сега много училища включват такива обекти в организираните си пътувания.
„Провеждат се десетки изнесени открити уроци и по този начин насърчаваме връзката между културните и научни обекти с образователната система“, обясни проф. Цоков.
Повече от 6000 деца и ученици посещават годишно Обсерваторията във Варна. В нея се организират както постоянни курсове за ученици, така и беседи за организирани посещения на училища от региона, стана ясно още по време на визитата му.
МОН и Институтът по океанология ще си партнират в разработване и популяризиране на национална програма за морска грамотност.
Това бе договорено по време на среща на министър Галин Цоков с изпълнителния директор проф. Атанас Палазов. Научната организация подготвя различни инициативи, свързани и с Десетилетието на ООН за науката за океана за устойчиво развитие.
От Института задълбочават връзките си с училищата и организират редица срещи и открити уроци в региона.
„Заедно трябва да си партнираме, за да създадем възможност това да се случва в цялата страна, защото знанието за моретата и океаните е в основата на устойчивото развитие“, подчерта по време на посещението си проф. Цоков.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg