Петдесет учители бяха наградени от служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков за разработени успешни практики за образователната интеграция и приобщаването на деца и ученици от уязвими групи. Това стана по време на IX национална конференция за образователна интеграция и образователно приобщаване.
„Средствата за работа с деца и ученици от уязвими групи в последните три години са нараснали с 35%, като за 2024 г. размерът им е 48 млн. лв.“, съобщи министър Цоков.
По думите му, може да се търсят и по-добри възможности за участие в национални програми на малките училища. Той отбеляза, че МОН вече е осигурило финансиране за училищата, които със средства от бюджетите си назначават образователни медиатори, които да подпомагат интеграцията. Освен това медиаторите вече са включени и в Списъка на професиите за професионално образование и обучение.
„Вие добавяте много голяма стойност не само към образователното, но и към личностното развитие на децата и учениците“, отбеляза министър Цоков.
Според него
добрите практики ще помогнат за промяната на учебните програми
– те да могат да се адаптират към всяко училище според спецификата на учениците.
„Трябва да изграждаме мрежа от съмишленици, за да мултиплицират вашите постижения и да насърчаваме иновациите във всички училища“, каза просветният министър.
По време на конференцията
учителите показаха как работят, за да помогнат всяко дете и ученик да се образова и социализира.
Акценти в практиките бяха екипната работа – на ученици и на учители, прилагане на иновации, проектно базирано обучение, обучение с дигитални технологии, включително чрез използване на изкуствен интелект, възпитание чрез изкуство, спорт и различни инициативи.
Учителите провокират интерес към знанието у децата, като им предлагат преживяване, решаване на задачи чрез изследване и практическа работа. Това провокира креативност, създава умения за взимане на решения и повишава самочувствието им. Представените форми на работа включваха и ангажирането на родителите под най-различна форма с образованието и училищния живот.
Общо 111 разработки бяха селектирани в рамките на конкурса,
организиран от МОН. Отличените 50 учители получиха грамоти и ваучери за книги. От Синдиката на българските учители им присъдиха и по два кредита за професионална квалификационна степен.
Сред отличените учители бяха и Стоянка Митева и Гергана Колева от ОУ „Христо Ботев“ в бургаското село Екзарх Антимово, които работят заедно и са автори на най-голям брой образователни ресурси в платформата на МОН „Дигиталната раница“.
В журито, което оцени добрите практики, участват проф. Пламен Макариев, проф. Янка Тоцева, проф. Лиляна Стракова, проф. Сийка Чавдарова-Костова, проф. Йосиф Нунев и доц. д-р Емил Бузов. Сред гостите на форума е и Иван Кънчев – зам.-председател на СБУ.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg