Създаването на Националната програма „Фонд “Проф. д-р Иван Шишманов“ за подпомагане и популяризиране на обучението на чуждестранни студенти в български висши училища и износ на българско висше образование и образователни продукти в чужбина предлага Съветът на ректорите.
Създадената през юни тази година Комисия по правни въпроси и нормативна уредба към Съвета ще изготви предложения за промени в Закона за висшето образование, с които да се създаде тази програма и да се уточнят и детайлизират статута и правомощията на организацията. Параметрите на Програмата и индикативен бюджет за нея ще бъдат представени в шестмесечен срок.
Домакин на заседанието на Съвета на ректорите е Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“.
Официални гости на срещата бяха посланикът на Израел у нас Н.Пр. Йосеф Леви Сфари, служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, главният секретар на МОН Любомир Йосифов, председателят на Националната агенция за оценяване и акредитация проф. д-р Елиза Стефанова, главният секретар на Националния център за информация и документация Вержиния Цанкова и Добромир Иванов – председател на Българската предприемаческа асоциация (BESCO).
Министър Галин Цоков поздрави ректорите с началото на новата академична година и ги приветства за визионерството в ръководството на висшите училища на България при толкова много предизвикателства.
„Сигурен съм, че заедно ще продължим да търсим всички възможности да бъдем още по-успешни в името на младите хора и да им дадем аргументите да останат и да се реализират в България“, подчерта министърът.
От Съвета на ректорите отбелязват, че демографските промени през последните две десетилетия и анализите за тенденциите през този период, сравнени с данните за капацитетите им на обучение, определени от НАОА, показват, че
висшите училища имат значителен неизползван потенциал за обучение на студенти,
които няма как да бъдат привлечени от вътрешния пазар.
Според ректорите взимането на политически решения в сферата на образованието, свързани с намаляващия демографски потенциал в страната, само в посока към съкращения и оптимизации, е погрешен. Той лишава страната от възможности за последващо икономическо развитие и я обрича да бъде неконкурентна на европейския и на световния образователен пазар.
Съветът на ректорите разработва и пакет промени в Закона за чужденците в Република България и Правилника за неговото прилагане, Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища на Република България и Правилника за прилагане на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност.
Целта е олекотяването на тежките визови процедури за достъп на чужденци от страни извън ЕС с цел обучение в България.
„Ще търсим съдействието на всички работодателски организации, Агенция по заетостта, МОН, МВнР и ДАНС, за да установим къде са „тесните места“ в съответната вътрешна нормативна уредба, които правят неприемлив крайния резултат – издаване на съответната виза в срокове, които правят избора на обучение в България неконкурентен спрямо други държави“, уточни председателят на Съвета на ректорите проф. д-р Миглена Темелкова.
До един месец ректорите ще изпратят и предложения към МОН за добавяне на нови индикатори и промяна на параметрите на съществуващите в Методика за определяне на коефициента на висше училище по професионално направление. Целта е средствата, предвидени в ЗВО като финансов ангажимент от страна на държавата, да бъдат разпределени по начин, по който едновременно се стимулира конкуренцията между висшите училища и търсенето на качество в обучението, но и да не води до ситуация, в която някои от тях са несправедливо ощетени, поради несъвършенства на методиката.
По време на заседанието са обсъдени и акредитирането на нови специалности и разработването на съвместни програми.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg