20 хиляди студенти и докторанти прекрачват прага на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, в който на 1 октомври тържествено бе открита новата 136-а академична година. Това отбеляза в словото си служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, който приветства студенти и преподаватели.
„Бъдете свободни в храма на свободата! За да бъдете истински свободни, търсете, доказвайте и отстоявайте истината – академичната, научната, обществената истина“,
пожела министърът на студентите.
Той сподели, че и преди 40 години в залите на Университета е имало несрещан дотогава академичен дух. „Духа на свободата в едно несвободно време, свобода в залите, свобода в дискусиите, в мислите в мечтите. Тази академична свобода ни направи независими и добри хора, професионалисти, които се опитват да променят България“, отбеляза просветният министър.
„Благодаря на моите колеги преподаватели за тяхната целеустременост, за тяхната устойчивост, за това, че мотивират и вдъхновяват младите хора на България и всъщност градят бъдещето на България“, обърна се към преподавателите на проф. Цоков.
Министър Цоков поздрави първокурсниците за техния избор да учат в най-престижния български университет.
Според Рейтинговата система за висшите училища в България за 2023 г. той заема 22 челни позиции от 27 акредитирани професионални направления, по които провежда обучение. Софийският университет е единственото българско висше училище в световната класация за 2025 г. на QS World University Rankings, като заема 661 – 670 място.
„Съвместно с ректорите и синдикатите успяхме да осигурим 230 млн. лева за увеличаване на заплатите на университетските преподаватели съобразно качеството и реализацията на пазара на труда на младите хора. През последната година заплатата за най-ниската академична длъжност нарасна с хиляда лева“, отбеляза още министър Цоков, като подчерта, че държавата винаги е в дълг към преподавателите.
„Софийският университет изгражда знаещи, критично мислещи, свободни и независими хора, които заедно чертаят бъдещето. Дава едно от най-ценните умения – как да бъдеш част от едно общество с каузи и идеали. Университетът е и ще бъде пространство на свободата. Той съчетава устойчивите традиции с науката на бъдещето“,
заяви вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на новата академична година.
Ректорът проф. д-р Георги Вълчев изказа благодарността на академичната колегия към политиците, синдикатите и институциите, които са намерили воля и до голяма степен са решили проблема с достойното заплащане на преподавателския труд. По думите му, това е било знак за цялата академична колегия.
„Приятно е в празничната суматоха да те срещне все още неуверен млад човек и плахо да те попита: „Извинявайте, това ли е входът на южното крило и къде се намира тази аудитория?“. Да видиш как доскоро опустелите коридори и зали изведнъж се изпълват с хора и тази достолепна сграда отново се превръща в добре познатия ни човешки кошер на познанието, връщайки ни към обичайния ритъм на живота“, отбеляза проф. Вълчев.
И допълни, че това изпълва с радост и оптимизъм, вдъхва ни надеждата, че все пак действително животът е по-силен от разрухата. Че може би в днешния объркан и сякаш загубил посока свят някой ден, може би скоро, отново ще надделеят силите на съзиданието и хуманизма.
Ректорът на Софийския университет подчерта, че най-важният от успехите, с които започва учебната година, е, че
близо 100 зрелостници, носители на призови места в престижни национални и международни олимпиади, както и на национални дипломи са избрали да продължат образованието си в най-авторитетното българско висше училище.
„Избирайки Софийския университет, вие на практика избирате да получите образованието си в голяма мрежа европейски партньорски университети. Избирате да имате възможност да се включите бързо в осъществяването на вълнуващи международни научни проекти и да стигнете до първите си самостоятелни научни публикации, ако проявите необходимата воля, упоритост и старание. По време на следването си ще срещнете вдъхновяващи преподаватели, други е възможно да ви разочароват. Но ще се убедите, че и от едните, и от другите имате какво да научите“, заяви проф. Вълчев.
Празникът започна с поднасяне на цветя пред паметниците на дарителите Евлоги и Христо Георгиеви и на паметните плочи на загиналите за родината преподаватели и студенти от Софийския университет по време на Балканските войни.
На академичното тържество студентските си книжки получиха 36 първокурсници първенци от олимпиади и състезания и 45 носители на национални дипломи.
Те им бяха връчени от вицепрезидента Илияна Йотова, министър Галин Цоков и ректора проф. Георги Вълчев.
Сред гостите на академичното тържество бяха председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска, предишните ректори на Софийския университет проф. Иван Лалов, акад. Иван Илчев и проф. Анастас Герджиков, председателят на Националната агенция за оценяване и акредитация проф. Елиза Стефанова, председателят на Националния браншов синдикат „Висше образование и наука“ при КНСБ проф. Лиляна Вълчева, членове на настоятелството, ректори, преподаватели и студенти.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg