Съвместно с държавата ще създадем поетапна, национална и устойчива програма за основен ремонт на Ректората, на Университетската библиотека и на двора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Необходимите средства за реконструкция са непосилни при сегашното финансиране и затова е необходима поетапна национална програма, обяви на пресконференция ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев.
Той уточни, че
идеята е най-напред да се започне с реконструкция на покрива, където има и тежки проблеми на отводнителната система.
Необходимо е да се направи и цялостна климатизация, да се подменят отоплителната и електрическата инсталация. Тежки проблеми има и в Университетската библиотека.
„Трябва да се направи и подземен паркинг, за да се освободи от автомобили дворът на Университета“, каза проф. Вълчев. По думите му основен ремонт на сградата на Ректората не е извършван, а е имало частични ремонти, които помагат за временно решаване на отделни проблеми. Това е води до положението, че „сградата деградира„. Необходим е нов тип подход на охрана на самата сграда, защото често тя е обект на посегателства и изчезват медни обшивки, и различни елементи от декоративната украса, дори на централните врати на университета, каза ректорът.
Пред репортери от БТА и БНР ректорът обясни, че са правени предварителни разчети и
общата сума за всички ремонтни дейности е между 80 и 100 милиона лева – за Ректората, Университетската библиотека и за двора
на СУ, но сумата ще стане ясна, когато бъдат изготвени проектите. Програма ще продължи между четири и пет години, и средствата за ремонти са за този период.
През декември 2024 г. се навършват 90 години от тържественото освещаване на сградите на Ректората и на Университетската библиотека. Строежът на Северното и Южното крило на сградата е завършен през 1952 г. През този период в сградата, която е публична държавна собственост и само един от паметниците на културата, които Софийският университет стопанисва и ползва, не е правен основен ремонт.
Със средствата за капиталови разходи, които Софийският университет получава всяка година от държавния бюджет, и основно със средства, спечелени по проекти и с дарения, е възможно осъществяването единствено на спешни и неотложни ремонтни дейности и на обновяване на отделни зали, пространства, аудитории, библиотеки, коментираха от висшето училище.
„Софийският университет винаги е бил център на интелектуалния живот в България и всички официални гости, когато са включени в държавни делегации, посещават Университета. Крайно време е държавата да обърне внимание на проблемите, за които е алармирана многократно и те са свързани със сградата“, отбеляза още проф. Вълчев.
Сградата на Ректората е паметник на културата, включена е в ансамблов пакет с други знакови сгради
в центъра на София, отбеляза проф. Вълчев. Той заяви каза, че според проучвания на туроператорските фирми след катедралния храм „Св. Александър Невски“ втората по интерес сграда е тази на Ректората на Софийския университет.
„Искаме да върнем блясъка на това архитектурно творение, което е символ на желанието на българския народ чрез образование нацията ни да просперира, и трябва да се намери трайно и устойчиво решение. Имаме нагласа да получим необходимото финансиране, но с оглед на сложната политическа обстановка решихме да направим публично този анонс, за да не изчезнат поредните наши преписки в чекмеджетата на различните министерства, които имат отношение към решаването на този проблем. Това не е конфронтация с институциите, а напротив – ще търсим диалог и постоянен контакт, тъй като сграда от такъв характер изисква широка институционална подкрепа“, заяви ректорът.
Главният мениджър на Софийския университет инж. Георги Божанин коментира тежките проблеми, в които се намират всички сгради на висшето училище и за необходимостта от трайна подкрепа през годините.
Софийският университет стопанисва повече от 18 учебни сгради и 12 студентски общежития.
Голяма част от сградите са паметници на културата в национално, а някои и от световно значение.
„Може би след Министерството на културата сме най-големият стопанин на такова недвижимо културно наследство. Общата, разгърната, застроена площ на всичките, стопанисвани от Софийския университет сгради е почти 200 000 кв.м, а общата площ на прилежащите терени към тези сгради е почти 500 000 кв.м. През последните десет години средствата, отделяни всяка година за капиталови разходи, за поддръжка на този мащабен по размери сграден фонд, са около 800 000 лева и елементарна сметка показва, че ако бъде разделена тази сума на площта само на сградите, е по-малко от 4 лева на квадратен метър“, каза главният мениджър на Софийския университет инж. Георги Божанин.
Той обясни, че има огромни, всекидневни проблеми с инсталациите в сградите, които не са подменяни от построяването им, което на повечето от тях е било през 60-те и 70-те години на миналия век. „Има сгради и от XIX век, и са необходими неотложни ремонти по инсталациите“, добави Божанин.
„Имаме намерение да обособим поне два кампуса в имотите ни в кв. „Лозенец“ и в кв. „Слатина“, като в кв. „Лозенец“ са три от големите факултети на СУ. Това са Факултетът по математика и информатика, Факултетът по химия и фармация, и Физическият факултет, като площта и пространството позволяват обособяването на кампус с изграждането на парк. Сега приключва изграждането на нови научни центрове“, обясни още главният мениджър на Софийския университет.
„Имаме амбицията да работим и за създаването на модерна зала за спорт за университета, тъй като Софийският университет е единственият голям университет без такава модерна база, която е част от съвременното академично образование, заяви ректорът проф. Вълчев.
В пресконференцията участваха и предишните ректори на Софийския университет
– проф. Иван Лалов, проф. Боян Биолчев и проф. Анастас Герджиков, както и бившият министър на образованието и науката проф. Даниел Вълчев, който е декан на Юридическия факултет на Университета.
Проф. Иван Лалов заяви, че сградата на Ректората е символ на България, а не само на нейната столица и държавата трябва да отдели средства за ремонтирането й.
Проф. Анастас Герджиков коментира, че е нужна такава национална програма, защото тези средства, които Софийският университет получава за капиталови разходи годишно – около 1 милион лева или често под 1 млн.лв., не стигат не само за 30-те сгради, които стопанисваме, не стигат за Ректората, а дори и само за неговия покрив.
„Дори и тази сграда, на Ректората, построена със средствата на братя Георгиеви, е публична държавна собственост и държавата би трябвало да осигури средствата за нея“, каза проф. Герджиков.
Проф. Даниел Вълчев подчерта, че сградата на Ректората е една от най-красивите сгради на България, но „трябва да стане ясно, че тази сграда си отива, а ние нямаме много такива сгради в България и ще бъде много жалко, ако го допуснем“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg