Почти всички тийнейджъри – 97%, и 85% от децата са онлайн всекидневно. Над 3 часа на ден в интернет прекарват всяко второ дете и над 80% от тийнейджърите. Това показва проучване на един от мобилните оператори, проведено от агенция „Арбитраж“ в края на 2023 г. сред деца от 7 до 12 г. и тийнейджъри от 13 до 19 г. и техните родители.
Данните показват, че по-малко от половината родители на тийнейджъри (48%) осъществяват контрол върху съдържанието, което децата им потребяват онлайн. При родителите на по-малките деца този процент е 85%. Възрастните най-често следят историята на браузъра или използват приложение за родителски контрол. Над 1/3 от родителите на деца между 7 и 12 години се опитват да виждат в реално време какво съдържание потребяват те, и да реагират, ако видя риск или проблем. Други почти 30% пък знаят паролите им и влизат в профилите им в социалните медии, за да проверят дали всичко е наред.
Проучването показва още, че се разширяват заниманията на децата в дигиталното пространство. Освен за комуникация и забавление немалка част от подрастващите влизат в интернет за учене и усвояване на нови умения –
61% от тийнейджърите и 40% от децата споделят, че използват дигитални образователни платформи.
Децата имат по-слаби познания как да се предпазват от онлайн заплахите, а най-трудно за тийнейджърите е разпознаването на фалшиви новини, показват резултатите. 44% от тийнейджърите твърдят, че не знаят как да разграничат фалшиво от истинско съдържание в интернет, но голяма част от тях са уверени, че могат да се предпазват от вируси (82%), и създават различни пароли за всичките си акаунти (91%).
Малчуганите най-често срещат затруднения при защитата на профилите си и устройствата, които ползват – 67% от тях посочват, че не знаят как да създадат силна парола, а едва 37% са наясно кои уебсайтове са вредни за компютъра или лаптопа.
Сравнение с данните от проучване на мобилния оператор в края на 2022 г. показва, че
делът на децата, станали обект на онлайн тормоз, расте.
Ако преди 8% от анкетираните деца са споделяли, че са били тормозени в интернет, то сегашните резултати показват, че броят им почти се е удвоил и вече достига 15%. Почти 1/3 от анкетираните тийнейджъри посочват, че са били жертва на тормоз онлайн.
И при двете групи обидите и подигравките са най-често срещаните прояви на тормоз. На трето и четвърто място са ситуации, в които са били засрамени, и кражба на профил при децата, а при тийнейджърите – разпространяване на невярна информация и заплахи.
Близо 80% от децата и подрастващите изразяват готовност да надграждат уменията си за предпазване от онлайн заплахи. Децата очакват да получават нови знания, на първо място, от родителите си (68%), след това от училище (53%) и от онлайн уроци (18%). Докато тийнейджърите поставят на челната позиция училището (49%), а родителите (42%) са на второ място.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg