"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Istoriya-History journal
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Istoriya-History journal
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2025 Брой 3, 23 – 29.01.2025 г.

STEM кабинет и за най-малките

Диляна Кочева от Диляна Кочева
24-01-2025
in Брой 3, 23 – 29.01.2025 г.
A A
Деца в детска градина
Снимка ДГ „Светлина“-Трявна

През 2025 г. Детска градина „Светлина“ празнува своята 80-а годишнина. За празника са подготвили редица инициативи. Една от тях е изложбата „Назад във времето“ и среща с бивши членове на екипа. „В момента събираме и подбираме снимков материал за експозицията“, разказва за „Аз-буки“ директорката на ДГ „Светлина“ в Трявна Весислава Александрова.

Съвсем скоро предстои врати да отвори и новият им STEM кабинет. Той е финансиран със средства от Общината и от собствения бюджет на градината. В него децата ще се обучават и на роботика и лего конструиране. Кабинетът е в процес на оборудване, но идеята е още тази година да започнат занимания в него.

Съвсем скоро ще имат и солна стая

Другото нова придобивка, която планират, е солна стая. Тя е изградена с помощта на спонсори и дарения.

„Днес е много важно да се обръща внимание и на профилактиката на детското здраве. Ползите от солната стая са много. Отдавна искахме да имаме такава, но за да го направим, се нуждаехме от много пари. Изключително щастливи сме, че успяхме да намерим добри хора, благодарение на които да осъществим тази мечта“, разказва Александрова.

Предстои да проведат и кръгла маса по различни теми, свързани с ранното детско развитие.

Планират да направят и тематична Седмица на бившите възпитаници.

Тогава при тях ще дойдат на гости да разкажат своята история, успели личности, които днес за изявени спортисти, художници, лекари и истински професионалисти в своята област.

Решили са по случай Седмицата на гората да посадят и дръвчета при една от екопътеките в близост до детската градина, която се е превърнала в любимо и често посещавано място за малчуганите.

Освен това искат да почистят и облагородят мястото. Кулминацията на празника ще бъде голям концерт и спортен празник.

„Събитията, свързани с годишнината ни, ще се проведат през март, април и май. Имаме много запланувани неща, които искаме да направим, и се надявам да ни стигнат силите, за да ги осъществим“, обяснява Александрова.

Самата тя се определя като по-нестандартен човек, който не обича традиционните неща.

„Навярно това си личи – не само по интериора в детската градина, но и в запомнящото се отбелязване на рождените дни на децата, националните и християнските празници“, обяснява тя.

И добавя, че за нея е изключително важна работата в екип. Вярва, че мнението на всеки от колегите ѝ е важно и винаги ги призовава да споделят идеите си. А след това заедно ги доразвиват и осъществяват.

Децата в градината са 90, като записването продължава. Капацитетът за прием е 100 деца, през миналата година са били 103. Групите са четири – по една за всяка възрастова група.

„И независимо че сме по-малката градина в града, сме много добре приети и децата искат да учат при нас. Със сигурност заслуга за това има и различното всекидневие, което им предлагаме“, обяснява Александрова.

Нестандартният подход предизвиква интереса и събужда любопитството на децата, а родителите им искрено оценяват труда и старанието на учителите.

Майките и бащите на малчуганите са редовни и чакани гости в градината. Често те влизат в групите на децата си, за да играят с тях или пък да им прочетат любим откъс от книга или вълшебна история.

Директорката Весислава Александрова заедно с децата

На гости при децата от Трявна идват и много общественици – кметове, зам.-кметове и общински съветници. Добре дошли са и уредниците от музеите в града, учители от училищата и местни писатели, карикатуристи и художници.

И както те идват при тях, така и децата често посещават общинските и културните институции. По този начин разширяват кръгозора си и научават много нови и интересни неща. Истината е, че директорката силно вярва, че кариерното ориентиране започва не в училище, а още от детската градина.

„Твърдо убедена съм, че заложбите на всяко дете се проявяват още в детската градина. Това е и причината да работим целенасочено в посока на ранно детско ориентиране. Запознаваме децата не само с професиите, които упражняват родителите им, посещавайки местата, където работят, но и с тези, които извършват нашите служители“, обяснява Александрова.

Традиционно всяка година в градината се провежда Ден на детското самоуправление, в който всяко хлапе изпълнява различна роля. Те се запознават детайлно със задълженията на служителите в градината – възпитател, помощник-възпитател, медицинска сестра, готвач, счетоводител, домакин и огняр.

След това се разпределят ролите. Всеки може сам да избере коя професия да упражнява в този ден. Единствено за длъжността „директор“ се организира гласуване и детето, което е събрало най-много гласове, става директор за ден.

В Деня на детското самоуправление участват децата от най-голямата, четвърта група. Подготовката започва през януари, а провеждането му е обикновено през март.

„Децата истински се забавляват. По-големите влизат при по-малките, за да преподават и да им помагат. Други отиват в кухнята, за да приготвят сандвичи за закуска. При нас наистина е интересно!“, разказва моята събеседничка.

Всеки участник получава сертификат и благодарствено писмо лично от Весислава Александрова за участието си в Деня на детското самоуправление.

Разбира се, запознавайки децата с различни професии, посещават и работните места на техните родители.

„Така с очите си виждат къде работи зъболекарят и какво точно прави той. Освен това разбират и каква специалност в университета трябва да запишат, за да могат да упражняват тази професия, ако искат някой ден. Ходим и в ателиета, навсякъде където ни поканят“, посочва още тя.

Освен това в градината предлагат и много допълнителни занимания –изобразително изкуство, английски език, спорт, пиано, народно пеене и много други.

„Благодарение на тези групи успяваме много рано да открием заложбите на подрастващите. Когато забележим, че едно дете пее добре, разговаряме с родителите му и предлагаме да го запишат и в читалището, където колегите да се занимават с него индивидуално“, споделя директорката.

Костюм за всеки повод

И за да бъде всичко още по-хубаво – децата разполагат с костюм за всеки повод. Александрова признава, че самата тя много държи на представителния вид и празничното облекло. Това е причината през годините да са успели да се снабдят с голям реквизит.

Имат народни носии, приказни костюми и коледни одежди. Голяма част от тях са закупени със собствени средства на детската градина. Моята събеседничка уточнява, че парите за тях най-често успяват да съберат благодарение на тематичните базари, които организират, и на концерта в края на всяка учебна година.

Всички костюми грижливо се съхраняват и използват за всеки повод. И това наистина има емоционална стойност за децата, защото, преобразени в тематични дрехи, те много по-ярко запомнят празника.

Модерната база също предразполага възпитаниците на ДГ „Светлина“. В три от групите има интерактивни дисплеи, а децата се обучават с много електронни ресурси, подходящи за възрастта им.

Имат и два физкултурни салона. Единият е изграден по един от завършените проекти на Министерството на младежта и спорта – „Спорт за децата в детските градини“. Той е предназначен само за игра на баскетбол.

Сформирали са общо три отбора, в които малчуганите изучават тънкостите на играта. Финансирането на тези занимания сега се осъществява по програмата „Спортен час“ на Министерството на спорта.

Деца в снегаПочти по всяко време на деня при подходящи метеорологични условия децата са навън, на чист въздух. „Туризмът при нас е всекидневие. Намираме се на прекрасно място, където има толкова много екопътеки, че е грехота да не се възползваме от природните дадености на нашия град“, обяснява директорката.

В непосредствена близост до сградата на градината се намира и SOS детско селище Трявна. Много често организират с тях съвместни инициативи на открито. „Понякога използваме техния голям двор, а друг път – нашата спортна площадка“, уточнява Александрова. ДГ „Светлина“ разполага с фитнес на открито и място за игра.

Всяка година организират и зимен лагер за децата от най-голямата група, който се провежда в живописната местност Узана до Габрово.

„Пътуваме само с децата, без родители. Трудно е, но много се забавляваме“, споделя тя.

В сградата имат и обособена стая за библиотека. В нея има както детски книги, така и методическа литература за учителите. Преди време дори са давали книжки на родителите, които да четат заедно с децата си у дома.

„Във всяка от групите ни децата на обяд се приспиват с приказка. В четвърта група изготвяме график, по който всяко дете в определен ден трябва да разказват любима своя книга“, завършва директорката.

 

Your Image Description

Свързани статии:

ДецаSTEM център отвори врати в 27. СУ „Акад. Георги Караславов“ в София Подготвени за технологичния свят: ОУ „Никола Й. Вапцаров“ в село Севар е едно от първите с финансиране за STEM Дисциплината гарантира сигурност В ОУ „Капитан Петър Пармаков“ – с. Градец, развиват социалните и творческите умения на децата

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags STEM центърДГ "Светлина"РегиониТрявна

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

В Хасково и Видин спират присъственото обучение

Next article

Министър Красимир Вълчев разговаря с еврокомисаря Екатерина Захариева

Next article
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев разговаря с европейския комисар за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина Захариева

Министър Красимир Вълчев разговаря с еврокомисаря Екатерина Захариева

Новият лабораторен блок на българската антарктическа база

Антарктида става филмова площадка

Димитър Тодоров

Ако съдиш новите поколения, съдиш себе си

Последни публикации

  • Сп. „История“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание на сп. „История“, 2024 г.
  • Сп. „История“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „История“, книжка 5/2024, година XXXII
  • History, issue 4/2024, Volume 32
  • History, issue 3/2024, Volume 32
  • History, issue 2/2024, Volume 32
  • History, issue 1/2024, Volume 32
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА НАУЧНО СПИСАНИЕ „ИСТОРИЯ“
  • Сп. „История“, книжка 6/2023, година XXXI
  • History, issue 5/2023, Volume 31
  • History, issue 4/2023, Volume 31
  • History, issue 3/2023, Volume 31
  • History, issue 2/2023, Volume 31
  • History, issue 1/2023, Volume 31
  • Contents of Istoriya-History, 2022, vol. 30
  • BULGARIANS IN THE GULAG: THE CASES OF POLITICAL EXILES NEDIU SAKOV AND PETAR MARINOV
  • History, issue 6/2022, Volume 30
  • History, issue 5/2022, Volume 30
  • History, issue 4/2022, Volume 30
  • History, issue 3/2022, Volume 30
  • History, issue 2/2022, Volume 30

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"