Това заявява в интервю за вестника Карина Ангелиева, заместник-министър на образованието и науката.
Ако не опазим изследователския си потенциал, рискуваме сигурността на държавата, категорична е тя.
Равносметката към момента от участието на България в програма „Хоризонт 2020“ е, че 234 български организации участват в 504 проекти и консорциуми по Рамковата програма. Привлечените средства са малко над 76 млн. евро. „Сухите числа показват едно спокойно участие в „Хоризонт 2020“. Не сме амбициозни и не използваме достатъчно възможностите на европейското финансиране. Явно, има какво да се направи, за да подобрим тази равносметка“, подчертава Карина Ангелиева.
Още повече че са отворени 450 конкурса и предстои да се разпределят още близо 30 млрд. евро до 2020 г. Затова целта ни е да поощрим чрез нови програми и инструменти участието на български изследователи в европейски мрежи и партньорства, допълва заместник-министърът. Очертава се огромна възможност, която може да изведе редица наши научни организации и бизнеса много напред.
Причина за по-слабото участие е и недофинансирането на научния сектор на национално ниво, особено по отношение на изграждане на инфраструктура, капацитет и работни заплати. Негативен ефект оказват и забавянето на реформите в университетите и научните организации, липсата на интернационализация в сектора и пасивността в европейски и международни изследователски мрежи. Липсват и разнообразни инструменти за финансиране на публично-частното партньорство в науката и иновациите, обобщава Карина Ангелиева.
Четете повече в бр. 12, 21 – 27 март 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg