Изпитите по БЕЛ и математика няма да са разделени на задължителен и модул по желание.
Това заяви пред журналисти министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. По думите му на практика няма необходимост от подобно разделяне, тъй като всички ученици ще кандидатстват в профилирана или професионална гимназия. Продължителността на изпита остава същата – 150 минути. При формирането на крайната оценка също няма да има промени.
През учебната 2018/2019 г. ще завърши първият випуск, обучаван изцяло по нови учебни програми в V, VI и VII клас. Предвид новите наредби той ще бъде и първият, който ще учи две седмици по-дълго – до 28 юни 2019 г. А в националното външно оценяване седмокласниците ще показват знания, умения и компетентности върху материала за прогимназиалния етап с изключение на частта по литература от изпита по БЕЛ, в която ще се включи единствено изучаваното в VII клас.
Изпитите след VII клас вече няма да се провеждат заедно с държавните зрелостни изпити, припомни пред БНР зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова. На 17 юни пък ще бъде изпитът по БЕЛ за седмокласниците, на 19 юни – по математика, а на 21 юни – външното оценяване по чужд език, което е по желание. Зам.-министърът съобщи още, че до 10 януари ученици от чужди образователни системи могат да подават в регионалните управления на образованието заявления за явяване на националното външно оценяване в VII клас. От тази година те имат възможността да се явят на изпитите и да кандидатстват за прием в гимназиите у нас.
Четете повече в бр. 1, 4 – 9 януари 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg