По света ги използват като заместител на дуалното обучение.
Освен това те се прилагат при преквалификация на възрастни хора и за ресоциализация на лишени от свобода.
Към края на 2018 г. директорите на 61 училища и два университета са заявили създаването на 327 учебно-тренировъчни фирми за учебната 2018/2019. Утвърдени са документите на 247 учебни фирми. От тях с най-голям брой е Националната търговско-банкова гимназия в София – 56, следвана от Националната търговска гимназия в Пловдив с 16 фирми и столичната Национална финансово-стопанска гимназия с 14.
В учебно-тренировъчните фирми учениците и студентите се обучават в близка до реалната среда как се създава и управлява една фирма, застрахователно дружество или банка. Учебните дружества се вписват в Агенцията по вписванията на Центъра за учебно-тренировъчните фирми (ЦУТФ) към МОН и съответно в Търговския регистър и БУКТСТАТ след попълване на документите, които се ползват и в реалната среда, казва директорът на Центъра Дария Маврудиева. Към него са създадени виртуална Национална агенция за приходите, където се регистрират трудовите договори на учениците, плащат се месечни осигурителни вноски и данъци върху доходите им, а също и Стокова борса, Патентно ведомство, Комисия за защита на личните данни и дори банка и банков надзор, а също и Учебна служба „Земеделие“.
Центърът насочва учебните предприятия към създаване на връзки с фирми от реалния бизнес със същия предмет на дейност. По тази причина през миналата учебна година имало много хранително-вкусови фирми, а преди това – бум на книжарници.
Всяка учебно-тренировъчна фирма може да кандидатства за сертификат за качество от Световната мрежа на учебните предприятия EUROPEN – PEN International при покриването на определени стандарти.
Тази година XXII издание на ТФ ФЕСТ „Млад предприемач“ 2019 ще се проведе на 18 и 19 април отново в Международния панаир – Пловдив. По време на проявата представители на бизнеса участват активно в конкурсите и в оценяващите комисии, за да определят кой се справя най-добре в многобройните състезания по време на панаира.
Четете повече в бр. 4, 24 – 30 януари 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg