Национална програма ще подпомага общините за образователна десегрегация от април.
„Ефективното включване на всяко дете в образователната система и намаляването на дела на рано отпадналите от предучилищното и училищното образование е първата и най-важна тема за нас. Предотвратяването на отпадането е ключово и от това зависи дали ще продължим да се развиваме като проспериращо и хармонично общество.“ Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на дискусия с представители на дарителите в образованието.
Затова усилията на МОН са фокусирани върху училищата с концентрация на деца в риск, ежедневната посещаемост и ефективното им включване в учебния процес. Това предполага индивидуална подкрепа за всяко дете, прилагане на комплекс от мерки и интензивна работа с родителите.
С пари от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ ще се финансира допълнително обучение по български език за тези деца, за които той не е майчин. Ще се покриват и таксите за детски градини в някои общини, избрани най-вече по определени социално-икономически критерии. Според доклада на Световната банка тази мярка ще бъде най-ефективната за разширяване обхвата на децата в предучилищното образование.
Стартира и нова Национална програма „Подпомагане на общините за реализиране на дейности за образователна десегрегация“. Факт е, че много родители на деца от обособени квартали вече искат те да учат извън тях. Правилната общинска политика е тези деца да бъдат насочени към училища в други райони, за да няма риск от вторична сегрегация. В случая особено ценно е да има система за ранно предупреждение, и когато децата в риск се увеличат, да се вземат мерки за пренасочването им към други училища.
Четете повече в бр. 4, 24 – 30 януари 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg