Учени предлагат 50 мерки по отношение на работната сила у нас.
Шест екипа в Института за изследване на населението и човека към БАН работиха по проблемите за преодоляване на демографската криза у нас. Задачата им е възложена от Министерския съвет. В този брой на в. „Аз-буки“ представяме резултатите на групата по „Демографско развитие и работна сила“.
Научният екип отчита, че има външни за страната обстоятелства, които са обективни и на тях трудно може да се повлияе, разказва проф. Кремена Борисова от Института за изследване на населението и човека към БАН, ръководител на работната група. Едното от тях е, че в България заплащането е около шест пъти по-малко от средното за ЕС. Силната конкуренция между развитите страни за привличане на работна сила стимулира допълнително емиграцията.
„Извън тези две най-важни обстоятелства в самото развитие на работната сила, от демографска гледна точка, има няколко негативни тенденции, които се развиват не от вчера и са доста устойчиви – казва проф. Борисова. – Първата е, че заетостта за всички възрастови групи у нас е по-ниска от средното за ЕС. При това в България сме под средното за всяка отделна възрастова група с едно изключение. А то е, че у нас само жените над 55 години имат заетост малко над средната за европейските жени на тази възраст.“
В същото време една трета от хората на 15 – 64-годишна възраст са неактивни. „За мен това е следващата тема, която трябва да се проучи сериозно и да се раздели тази голяма група неактивни на отделни подгрупи, тъй като те не са хомогенна маса – казва проф. Борисова. – Мерките трябва да се насочват към конкретни части от групата, тъй като едните са инвалиди, които не могат да работят, другите гледат болен възрастен или малко дете. На тях може да им се предложат гъвкави форми на работно време, като намален работен ден, плаващи часове и т.н., които засега у нас са по-слабо развити, отколкото в Европа.“
Учените предлагат и редица мерки, като любопитното е, че от предложените около 50 само за две се изисква допълнително финансиране.
Четете повече в бр. 4, 24 – 30 януари 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg