По инициатива на учени от БАН в Министерския съвет е внесена рамка на Национална стратегия за развитие на изкуствения интелект в България.
По инициатива на учени от БАН в Министерския съвет е внесена рамка на Национална стратегия за развитие на изкуствения интелект в България. Идеята е на председателя на Академията акад. Юлиан Ревалски.
„Акад. Ревалски е във връзка с известния френски математик Седрик Вилани – автор на т.нар. „план Вилани“ от март 2018 г., посочващ политики и инициативи за развитието на изкуствения интелект във Франция, както и приоритетни области за финансиране – обяснява проф. Галя Ангелова, директор на Института за информационни и комуникационни технологии на БАН, която ръководи екипа, разписал рамката. – Във Франция първоначално се предлагат 4 приоритетни области (здравеопазване, транспорт, околна среда и отбрана), по-късно президентът Макрон се фокусира върху първите две и освен това набляга върху развитието на научните изследвания и висшето образование. Например планира се за три години във Франция да се утрои броят на студентите, които изучават изкуствен интелект. По същия начин и във Финландия е имало комитет, който предлага различни идеи. По този път тръгнахме и ние. В България все още няма създадена работна група за разработка на национална стратегия за развитие на изкуствения интелект. А документите на ЕС по този въпрос са еднозначни, че всички страни членки трябва да реагират и да изготвят свои стратегии. Решихме на доброволен принцип да направим нещо, което нарекохме рамка – предварителна визия за стратегия.“
До момента нашите учени са направили преглед на европейските документи, свързани с изкуствения интелект. Екипът от БАН предлага и евентуални приоритетни области, които най-често се споменават и в Европа – здравеопазване, земеделие, публична администрация.
Четете повече в бр. 30, 25 – 31 юли 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg