Една от емблематичните институции на София – и като сграда, и като мисия, е Националният музей „Земята и хората“.
Наред с търсене, събиране, изучаване, съхранение и представяне на минерални образци като движими културни ценности една от основните приоритетни функции на Музея е образователната.
„Геологията и минералогията са заложени във фундамента на възрожденското ни училище преди повече от 150 години. Геологията се е изучавала като самостоятелен предмет в общообразователните училища в продължение на 95 г. От 1951 г. в 13 последователни учебни години постепенно се свива обемът и се снижава възрастта на изучаване на предмета до окончателното му отпадане от програмата. Така 1963/1964 е последната учебна година с предмет геология“, пояснява екипът на „Земята и хората“. И все пак, макар и с оскъдна информация в програмата по география са включени образуването и строежът на Земята, скалообразуващите минерали и минералните ресурси.
Музеят е основан през 1986 г. Година по-късно вече е отворил врати за първите посетители, сред които най-нетърпеливите са децата и младите хора. На техните интереси е подчинена и политиката на културната институция. Започва се със специализирани беседи в експозиционната зала и лектории, свързани с учебната програма на ученици и студенти във видеозалата. Постепенно се ражда идеята за разработване на теми за определени минерали и материали – акценти в експозицията на Музея. Така се ражда проектът „Минерал на месеца“.
Четете повече в бр. 33, 15 – 21 август 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg