Отличени са разработките на двама от участниците ни в научния конкурс.
Две награди спечелиха българските участници на Европейския конкурс за млади изследователи EUCYS 2019 г. Техни носители са Звездин Бесарабов и Андрей Гиздов – ученици в НПМГ „Акад. Л. Чакалов“ – София. Над 150 представители на 40 държави участваха със свои проекти в EUCYS 2019. България е домакин на престижното събитие за първи път в 31-годишната му история.
Звездин Бесарабов, който създаде блокчейн приложение за по-достъпно разработване и използване на изкуствен интелект, получи възможност да участва в Младежкото научно експо в Люксембург. Разработката му беше избрана заради предприемаческата ѝ насоченост. Андрей Гиздов ще бъде специален гост на събитие, организирано от Съвместния научноизследователски център. На конкурса младежът се представи с проект на алгоритъм за оценка на степента на зарастване на костните шевове, който може да се използва в антропологията и патоанатомията. Лауреати на EUCYS 2019 станаха общо шестима участници.
Ирландецът Адам Кели впечатли журито с проект за оптимизиране на симулацията на квантовите схеми. Датчанинът Магнус Одерсхеде представи нов вид геометрия на върха на крилата на самолетите, даваща им нови предимства по време на полет. Германците Алекс Короценцев и Феликс Кристиан Зевинг предложиха „ховърборд“ – устройство, позволяващо стабилна магнитна левитация над метална плоча благодарение на четири въртящи се магнитни диска. Проектът им вече е във фаза, позволяваща на авторите му в близко бъдеще да направят заявка за паентоването му. Американците Лео Ли Такемару и Пууджан Пандя са идентифицирали протеин CCDC11, с който може да се създадат нови терапии срещу вируса на ХИВ. Протеинът липсва в повечето тъкани на човек в зряла възраст, но играе роля при разпространението на ХИВ.
Лауреатите получиха по 7000 евро от Еврокомисията. Наградите бяха връчени от министъра на образова-
нието и науката Красимир Вълчев.
„Това е симбиозата на образование и науката, която движи света в последните столетия, тези разработки могат да са утрешните решения за по-добър живот на милиони граждани. През последните четири дни България предложи несамо домакинство на Европейския конкурс за млади изследователи, но и почерпи от иновативността, идеите, дързостта и любопитството на младите хора към науките“, отбеляза министър Вълчев.
„Участниците са бъдещите европейски новатори. Проектите им са идейни, практични и с интердисциплинарна насоченост“, отбеляза заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева по време на откриването на форума в столичния „Интер Експо Център“. От своя страна, зам.-министър Таня Михайлова коментира, че за да станеш изследовател, към желанието за промяна и младежката енергия трябва да се добавят страст към науката, постоянство и добър ментор. Столичният кмет Йорданка Фандъкова поздрави българските представители Звездин Бесарабов, Николай Пашов и Андрей Гиздов, които са възпитаници на столични училища. По думите ѝ иновациите а най-важни за подобряване на живота на хората и градската среда.
Eврокомисарят по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел, която е номинирана да поеме ресор „Иновации и младеж“ в новата Еврокомисия, коментира, че 30% от най-добрата наука справи в Европа и Европейската комисия ще продължи да инвестира в изследвания, иновации и образование. „Ще говорим все повече за изкуствен интелект, за „Хоризонт Европа“ и „Еразъм+“, както и за отворена наука и да разпространяваме постиженията ѝ на справедлив географски принцип“, отбеляза Габриел. И пожела повече момичета да се насочат към дигиталните технологии, научните изследвания и иновациите.
Заедно с конкурса в НДК се проведe и панелната дискусия „Научно кафене“ по темата „Европа през
2050 г.“.
Мария Габриел, еврокомисар по цифрова икономика и цифрово общество:
„Участниците в EUCYS са най-доброто от днешния ден. Имат уникална възможност да черпят знания от едни от най-изтъкнатите учени в света, от чийто опит всички имаме нужда. Обединявайки усилията на страните участнички, това състезание на умовете насърчава все повече и повече млади хора да изберат образование и кариера в областта на науката и технологиите. Европа ще продължи да инвес-
тира в своите млади таланти, в научните изследователи, в иноваторите. Чрез новата програма „Цифрова Европа“ и бъдещата „Хоризонт Европа“ ще работим с тях за развитието на етичен изкуствен интелект, за разработването на иновации, за обединяващи мисии като борбата с рака. Искаме да величим тройно бюджета на програма „Еразъм+“, която е символ на качество, знания, талант. Така ще дадем възмож-
ност за образование и мобилност на 12 милиона души в следващия седемгодишен период от 2021 до 2027 г. Искаме да градим Европа на талантите, Европа на добродетелите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg