Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на информационен ден на новата Национална програма „ИТ бизнесът преподава“ в „София Тех Парк“: „Живеем във все по-комплексен свят с все по-динамично развитие на знанието. В най-голяма степен това се отнася за информационните технологии. И за учениците е изключително необходимо да имат постоянен досег с ИТ сектора.“
В неговите рамки над 100 представители на гимназии и ИТ компании установиха контакти и обсъдиха възможностите за съвместни дейности по Програмата, която започна през тази учебна година. До момента желание за участие в нея са заявили 51 училища и 23 фирми. Могат да кандидатстват всички училища, като проектите се подават до 21 октомври.
Министър Вълчев отбеляза доброто партньорство на МОН с организациите от ИТ сектора. По думите му развитието на ИТ сектора задържа младите хора у нас, генерира високи доходи и има потенциал да развие много центрове в страната. „Убеден съм, че тази програма ще бъде добър пример и ще трасира пътя и за останалите сектори, така че повече специалисти да влязат в училищата, да предадат своите знания и учениците да придобият необходимите професионални компетентности“, допълни министър Вълчев.
Огнян Траянов – председател на Българската асоциация по информационни технологии, коментира, че Програмата е израз на това, че диалогът между бизнеса и МОН е прераснал в действие. „Ние чувстваме отговорността си като бизнес. Не сме само консуматори на трудовия пазар, а сме готови и влагаме в него“, отбеляза той.
Пред „Аз-буки“ представители на училищата коментираха, че очакват влизането на експерти от практиката в часовете да ги направят по-интересни и полезни за учениците. А в тях младежите да се запознаят с последните новости в ИТ сектора и да получат по-задълбочени практически знания и умения. И не на последно място – да придобият по-широк поглед върху бранша и да открият точния профил в многообразния свят на информационните технологии, в който да се развиват по-късно. Очакват техните преподаватели също да се докоснат от практиката и да обогатят своите компетентности. Аз-буки
Програмата
Новата национална програма „ИТ бизнесът преподава“ започва с три модула от тази учебна година с бюджет от 1 млн. лв. В рамките на първия модул представители на фирми ще могат да влязат във всички български училища, които провеждат обучение от I до X клас. Те ще запознават учениците с новости в технологичния сектор и ще провеждат кратки демонстрационни обучения в рамките на 2 учебни часа до 2 пъти в годината по теми като киберсигурност, разработване на софтуер, дизайн и програмиране на игри, роботика, изкуствен интелект, интернет на нещата и 3D печат. В Програмата е заложено финансирането на 500 подобни семинара.
Останалите два модула са предвидени за училища, които осъществяват профилирана или професионална подготовка, включваща дигитални технологии. По единия от тях ИТ специалисти ще провеждат съвместно с учителя по съответния учебен предмет обучение от 12 до 18 учебни часа, като част от профилираната или професионалната подготовка на учениците. В Програмата е заложено провеждането на 900 такива учебни часа. А в третия модул ще се финансира участието на 200 учители в семинари, провеждани от фирми по актуални теми в до 16 астрономически часа присъствено обучение. Общо 50 учители пък ще могат да се включат в реализиране на проекти във фирмата с времетраене от 20 до 40 астрономически часа.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg