С повече от 80 деца стартира четвъртата учебна година в Българското неделно училище „Родна реч“ в Бремен. Сред тях има и няколко, които всяка събота пътуват от съседния град Олденбург, който се намира на около 50 км.
„Децата стават все повече и залите започват да ни отесняват“, обяснява училищният ръководител Даниела Кочева. Тя уточнява, че занятията се провеждат в няколко от залите на немско училище в квартал на Бремен, в който живеят много българи.
В „Родна реч“ има една яслена група „Мечо Пух“ за деца от 1 до 4 г., предучилищна група, а класовете са от първи до шести.
Училището е създадено от немско-българското сдружение „Дунав“, чиято цел е да се обедини българската общност в Бремен чрез развитие на културата и насърчаване на интеграцията в немското общество. „Срещаме абсолютно разбиране и съдействие от страна на сдружението, подкрепят ни и родителите – с тяхна помощ организираме всички планове, дейности и мероприятия“, казва Даниела Кочева. А те са много – отбелязват се всички основни български празници, както и градските тържества. Участват в конкурсите за календар с рисунки, а през миналата година тяхна 7-годишна ученичка печели първо място със свое стихотворение от литературния конкурс „Стефан Гечев“, организиран от Държавната агенция за българите в чужбина.
Тази година Бремен отбелязва с много празнични инициативи и 200-годишнината от написването на приказката „Бременските градски музиканти“ от Братя Грим. Нейните персонажи – магаре, куче, котка и петел, всъщност никога не стигат до този град, но се превръщат в негов символ и привличат туристи от цял свят. Приказката продължава да звучи по-съвременно отвсякога, защото нейните герои символизират откриването към света, солидарността, гостоприемството, креативността и оптимизма за бъдещето. В мероприятията, посветени на приказния юбилей през май, се включват и децата от „Родна реч“.
Четете повече в бр. 41, 10 – 16 октомври 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg