Регулярните проверки трябва да дадат реална картина за нивото на обучението и възпитанието и на състоянието на учебната инфраструктура.
Татяна ДИКОВА
След проведеното пилотно инспектиране на 17 детски градини и 71 училища Националният инспекторат по образованието започва първите регулярни инспекции в страната. Според Закона за предучилищното и училищното образование образователните институции – 2400 училища и 1800 детски градини, подлежат на инспектиране на всеки 5 години, а целта е да се даде реална представа за качеството на образование. През месеците октомври, ноември и декември инспектори посещават училища и детски градини в Софийска област.
„До края на октомври тече проверка в 10 училища и 6 детски градини, в това число 3 професионални гимназии“, коментира началникът на Регионалното управление на образованието – София–област, Росица Иванова. – Става дума за образователни институции в общините Ихтиман, Костенец, Долна баня и Самоков. Кои да бъдат проверяваните училища и детски градини, решава Националният инспекторат по образование.“
Какви проверки предстоят до края на годината. През ноември ще бъдат проверени още 10 училища и 12 детски градини в 10 общини на Софийска област, в това число една професионална гимназия. От 9 до 13 декември предстоят проверки в 9 училища и 13 детски градини в три общини. През март т.г. 12 училища от област София са пилотно проверени. Така до края на годината общият брой на проверените училища става 41, а на детските градини – 31. На територията на София-област има общо 97 училища и 73 детски градини.
Какво показва пилотната проверка на образователни институции в Софийска област. „Нямаше сериозни забележки. И дванадесетте проверени училища получиха добри и много добри оценки. Като цяло, изводите са, че се работи сериозно на територията на областта и качеството на образователния процес е на добро ниво“, пояснява Росица Иванова. Препоръки не липсват, най-вече по отношение на осъвременяване на образователния процес, подобряване на екипната работа на педагозите, подобряване и модернизиране на техническата база, по-задълбочено и многостранно използване на ИКТ в образователния процес. От страна на проверяваните също има желание за повече конкретика в препоръките, което ще насочи училищата и детските градини върху какво да съсредоточат усилията си в краткосрочен план.
И тази година продължава модернизирането на образователната инфраструктура в областта. Росица Иванова дава няколко примера. Завършен е един от най-мащабните ремонти – на СУ „Христо Ботев“ в Ихтиман. Той е за близо 2 млн. лв. само за реконструкцията на сградата и на училищния двор. Отделно са средствата за ново модерно обзавеждане на класните стаи и кабинетите. „Това е и първото училище с фотоволтаична система за отопление и осветление – пояснява началникът на Регионалното управление на образованието. – Мащабен ремонт тече и в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Сливница. То навярно ще бъде и единственото с геотермално отопление. На практика, почти цялата образователна инфраструктура в областта е обновена. Продължаваме със спортната инфраструктура. Изцяло например е обновена тя в ОУ „Авксентий Велешки“, в НУ „Станислав Доспевски“, а току-що е открита и спортната зала на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – и трите училища в Самоков.“ Росица Иванова продължава списъка с примерите за изцяло обновени и модернизирани училища в Сливница, Ботевград, Етрополе, Правец, Своге, както и на училищата с модерни кабинети по природни науки.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg