Национална програма насочва средства към партньорството учители – родители
Татяна ДИКОВА
През 2020 г. ще заработи национална програма, която ще подкрепи финансово добри политики и инициативи за партньорство между родители и училище. Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той се включи в инициативата на асоциация „Родители“ за представяне на резултатите от нейно проучване, чиято цел е да се картографират социалната среда в училище и взаимоотношенията между училище и родители. Инициативата стана повод и за дискусия, в която се включиха зам.-министър инж. Таня Михайлова, началникът на РУО – София-град, д-р Ваня Кастрева, директори на училища, учители, родители.
Екипът, провел изследването, търси отговор на въпросите как основни участници в образователния процес възприемат общуването помежду си; как оценяват социалната среда в училище и кои са факторите, които я формират; кои са добрите практики на взаимодействието родители – учители.
Министър Вълчев сподели, че редица изследвания категорично показват, че две трети от родителите вярват на учителя и на училището. Разбира се, има и незаинтересовани родители. Но партньорството ще бъде полезно, когато вниманието се насочи към онези, които искат да работят с училището. „За съжаление, липсва онази база от ценности, на която да стъпи взаимодействието училище – родители“, коментира министър Вълчев. И допълва, че съблюдаването на правилата и дисциплината са сърцето на училищната общност. И трябва да се говори за тях непрекъснато.
А темата за дисциплината, за реда и правилата и тяхното прилагане трябва да бъде обект на разговор на всяко училище с родителската общност.
Проблемът е в това, че учител и родител най-често си комуникират, когато възникне проблем. Точно проблемите обаче най-често са повод за конфликт между тях. На практика т.нар. проблемни ученици не надхвърлят десетина процента, но с тях учителят ангажира 90 на сто от усилията си.
Другият проблем са т.нар. родители от дистанция, а това означава, че детето расте без реална семейна среда. Следва групата на незаинтересованите родители. И за щастие, най-многобройна е тази на типичните родители – те искат да работят и да бъдат партньори на училището, но то не ги използва.
„Трябва да насърчаваме добрите практики за съвместна работа на родители и училище. Инструментите, с които МОН може да въздейства, са два – нормативен и финансов. Записът в един нормативен акт често избива във формализъм. Не искаме да се попълват документи, а да има реална училищна политика, да има индивидуален разговор с всеки родител. Формално може да има n на брой родителски срещи, а всеки учител – консултации. Но родителят очаква личен разговор с учителите“, напомня министър Вълчев. И добавя, че от родителите се очаква те да подкрепят педагозите.
Към последните е насочен и най-големият ресурс от бюджет 2020, както и към най-добрите ученици, за да се мотивират и да изберат учителската професия. Министър Вълчев припомни, че става дума за ръст от 360 млн. лв. за възнагражденията на днешните учители. Средното увеличение на възнагражденията ще бъде около 18%. Или 1,380 млрд. лв. в повече спрямо 2017 г. за четиригодишния период, за да се достигне двойното увеличение на възнагражденията. 1085 лв. трябва да стане през 2020 г. минималната учителска заплата.
Новата 2020 г. ще донесе и национални програми за висшето образование. Част от десетмилионния бюджет ще бъде насочена към програма в подкрепа и модернизиране на педагогическите специалности, нови учебни програми и нова визия за подготовката на учители, умението да се прилага компетентностният подход в обучението на учениците, както и да се работи в среда на билингви.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg