Включваме още един инструмент в подкрепа на участието ни в Европейското научно пространство
Проект на двугодишна национална програма „Европейски научни мрежи“ е публикуван за обсъждане на сайта на Министерството на образованието и науката. Прогнозният бюджет е за 5 млн. лв. на година. Идеята е с националната програма да се финансират български проекти, участвали в дейност „Туининг“ в периода 2017 – 2018 г. и оценени високо. Участието на българските научноизследователски организации в „Туининг“ е особено важно с оглед на изграждането на устойчиви научни мрежи и мрежи за обучение, интернационализация и надграждане на капацитета за по-голямо участие в Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации и в новосъздадените центрове за върхови постижения и компетентности по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. Съгласно условията за финансиране на проектно предложение по „Туининг“ координаторът на проектния консорциум следва да бъде от държава, попадаща в обсега на тази дейност, сред които е и България, да има най-малко два допълнителни партньора от две различни страни членки на ЕС или асоциирани страни към Рамковата програма.
В последните две конкурсни сесии на „Туининг“ (през 2017 г. и 2018 г.) няма проектно предложение, координирано от българска организация, което да е финансирано. Това е в резултат както на недостиг на финансови ресурси, така и на огромния интерес от останалите страни. Други страни, като Полша, Румъния, Естония и др., също не получават финансиране. В конкурсите от 2017 – 2018 г. 9 от общо 37 подадени проектни предложения с български координатор са оценени с резултат над прага от 10 точки, а 3 проектни предложения – с 9,5 точки. От тези 12 организации
8 са държавни висши училища, три са институти към Българската академия на науките, а една е юридическо лице към министъра на отбраната. МОН приканва координаторите на тези 12 проекта да представят до 20 януари 2020 г. преработени проектните си предложения за бюджет. Това са УХТ – Пловдив, Тракийският университет – Стара Загора, МУ – Варна, ХТМУ, Института по електрохимия и енергийни системи – БАН, УниБИТ, Института по обща и неорганична химия – БАН, ТУ – София, СУ „Св. Климент Охридски“, МУ – Пловдив, Института по отбрана, Института по физиология на растенията и генетика – БАН.
До септември 2019 г. 586 български организации участват в 404 проектни консорциума по „Хоризонт 2020“. Привлечените средства са над 87,6 млн. евро. Това отрежда на България 24 място от 28 страни членки, след нас остават Литва, Латвия, Хърватия и Малта. България е на 19 място по участие в програмите, даващи „Печат за върхови постижения“ (Seal of Excellence). Приблизително 87% от бюджета на „Хоризонт 2020“ е привлечен от страните от ЕС-15 (старите членки), едва 7% – от ЕС-13 (държавите от Централна и Източна Европа), и приблизително 6% – за трети и асоциирани страни.
Бележки, становища и предложения по проекта могат да бъдат изпращани към дирекция „Наука“ на e-mail: y.kodjayumer@mon.bg до 16.12.2019 включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg