Може ли земята да е частна собственост, сградата да е на МОН, училището – общинско, а решаването на тази „кръстословица“ да е от полза за учебния процес?
Оказва се – да. Това показват всекидневно учителите и възпитаниците на Професионална гимназия по туризъм и лека промишленост „Гоце Делчев“ в Благоевград. Общо 170 ученици и 21 преподаватели овладяват знания и професия, живеят задружно и печелят призове от различни престижни конкурси и състезания.
Едно училище е успешно тогава, когато непрекъснато се развива – като ниво на знания и материална база. Точно това вижда страничният наблюдател, когато влезе в ПГ „Гоце Делчев“ – деца, които знаят защо са избрали точно това училище, и имащи желание да овладеят професия, която им осигурява добра реализация. Учениците залягат еднакво усърдно както върху общите, така и върху специализираните предмети. И не само разказват, но и канят свои приятели и познати, за да демонстрират придобитите умения. Защото тук се овладяват тънкостите на фризьорството, ресторантьорството, кетъринга и готварството.
„Децата разбират колко е важно да имат професия, още повече като виждат интереса на работодатели към подобни специалисти“, обяснява Димитрина Иванова – директор на гимназията. Според нея обаче има и трудности при толкова специфично обучение. Няма например висше образование за фризьор – това създава проблеми при наемането на специфични специалисти за учители. Липсват и учебници по предмета. „Въпреки трудностите имаме добър имидж, който сме решени да пазим“, казва Иванова. Такъв пример е кетърингът, който възпитаниците на гимназията традиционно правят за различни събития на общината.
Четете повече в бр. 5, 31 януари-6 февруари 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg