Разширяване обхвата на учениците в българските неделни училища, равномерно разпределение на училищната мрежа, нови моменти във финансирането на нашите образователни институции зад граница, електронното и дистанционното обучение – шанс за повече наши малки сънародници да знаят родния език.
Това са само част от темите, които министър Красимир Вълчев и екип на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ в МОН, начело с директора Наталия Михалевска, дискутираха с представители на неделните ни училища в Испания и на организациите, към които са създадени те.
Домакин на форума бе Първо българско неделно училище „Родина“ в Малага, Испания, и Асоциацията „Малага – България 2010“. Той се провежда с съдействието на българското посолство и АБУЧ.
Медиен партньор е Национално издателство „Аз-буки“.
„Вече финансираме и допълнителни дейности, така че да стимулираме работата на БНУ. Всяка година добавяме средства от бюджета, увеличаваме броя на училищата и обхванатите ученици – продължава министър Вълчев. – България днес не се ограничава в рамките на географските си граници. Нейната територия се простира върху езиковото и културното пространство, създадено от нашите сънародници зад граница.“ И в контекста на това министър Вълчев още веднъж подчерта, че ролята на БНУ не е само образователна. Те са и културни центрове, съхраняващи българското по света.
Какво предстои? „Да идентифицираме пътищата за по-нататъшно развитие на политиката за подпомагане на БНУ – да увеличим обхвата на учениците и географията на училищната мрежа. Въпреки че има над 300 неделни училища, все още има българи, чиито деца не са обхванати в тази мрежа, особено в по-горните класове“, обобщи министър Вълчев.
Четете повече в бр. 10, 7 – 13 март 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg