Стоян СТОЯНОВ
Пандемията от новия коронавирус преобърна света и изправи обществата пред сериозни предизвикателства. И макар да е рано за категорични изводи как училищата се справят в настоящата ситуация, се очертават някои изводи.
Например заложената в новия просветен закон по-голяма свобода за взимане на решения на равнище отделни училища в настоящата ситуация им даде възможности за бързо и оптимално използване на наличните ресурси за осигуряване на адекватен учебен процес. А дигиталното обучение разкрива поле за още по-голяма свобода на отделния учител да намери и приложи най-добрите подходи към своите ученици, така че да ги мотивира да учат. Печеливш се оказа и прилаганият все по-често модел на обучение, а именно проектната работа.
Отплащат се и полаганите в последните години усилия да се обучат педагозите за работа в дигитална среда, да се инвестира в модерна образователна инфраструктура. Убедихме се и колко е важно развитието на мениджърски умения у директорите. И мнозина от тях доказват, че в извънредната ситуация могат да организират успешно своите екипи, така че обучението да не спира и за онези ученици, които нямат достъп до технологиите в дома си.
Разбира се, има трудности.
Но като цяло, системата изглежда преминава успешно през своя неочакван стрес тест.
И ако някой все още се съмнява, настоящата пандемия доказва за пореден път колко важно е да се инвестира постоянно в образованието и науката, от които всички днес очакваме да намерят изход от кризата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.