Обученията по природни науки са подходящи за всяка възраст
Докато в обществото ни отново се разгоря дебатът дали четиригодишните задължително да ходят на детска градина, ръководен от идеята, че образованието в пред-
училищна възраст е област, която е най-важна за развитието на детето, екипът на ДГ „Пинокио“ – Русе, разработи проект за иновативна авторска програмна система. „Създаване на условия за изграждане на знания, умения и отношения у децата и реализирането им като бъдещи граждани на Р България и обединена Европа чрез прилагането на метода STEAM в обучението“ дава възможност за надграждане на предвидените в държавния образователен стандарт за предучилищно образование очаквани резултати и реализиране на дейности, оценени като ефективни от учителите.
В проекта за иновативна програмна система те са включили в обучението метода STEАM. И с това „Пинокио“ се нарежда сред 45 детски градини, които в следващия програмен период ще работят по НП „Успяваме заедно“, модул II – „Иновативна детска градина“. Средствата в размер на 270 000 лв. са за повишаване качеството на предучилищното образование чрез прилагането и популяризирането на добри иновативни практики, прилагани в детските градини.
337 учители ще работят с 5316 деца.
Абревиатурата STEАM съчетава в себе си наука, технологии, инженеринг, изкуство и математика. Този метод за обучение е подходящ за хора от всякакви възрасти, включително и за най-малките, категорични са двайсетте педагози от детската градина. Основното предимство е огромното удоволствие, което децата изпитват чрез въвличането в реални експерименти и задачи. При този метод те се учат чрез правене да развиват способностите и въображението си. Свидетели са на реални резултати от дейността си. Това оценяват и родителите на 228-те деца в ДГ „Пинокио“.
„Метода STEAM ще приложим в две образователни направления – „Математика“ и „Околен свят“. За резултатното му използване в детската градина е изградена интерактивна образователна среда. Идеята ни е през следващите 4 години да се изградят специализиран кабинет и система от ателиета за провеждане на допълнителни занимания с деца и групи, сформирани по интереси и възможности, като обучението ще се базира отново на метода STEAM – пояснява директорката Ценка Тодорова. – Педагогическият екип работи със софтуерен продукт „Енвижън“: един компютър – много мишки. Изчистването на образователния процес от дидактизъм, скованост и строга регламентираност, съобразяване с детските интереси, желания и възможности ще ориентира обучението към провокиране на мисленето и самостоятелността, към формиране на практически умения и развитие на личността.“
И като разговаряме за тази, меко казано, революционна иновация, стигаме и до въпроса – трябва ли 4-годишните задължително да посещават детска градина. „Екипът ни е категоричен – в тази възраст се пос-
тавят основите на бъдещите успехи на ученика – казва Ценка Тодорова. – Да не говорим за педагогическата подкрепа в ранна възраст за децата, чийто майчин език не е българският.“
Това мнение споделят и голяма част от родителите. Според тях детската градина е възможност малчуганите под формата на игра да трупат знания и умения. Затова родителите са и партньори на педагозите. Взаимодействието им намери особено проявление по време на задължителната карантина.
В ролята на „медиатори“ родителите се включиха в интерактивните занимания, за да не спира надграждането на постигнатото от децата.
На щат в ДГ „Пинокио“ има ресурсен учител и психолог. Те са важна част от екипа, който работи повече от успешно още от 2005 г. с деца със специални образователни потребности. През тази учебна година те са 20. Развиват се и също придобиват умения и знания заедно със своите връстници. Подготвят се за деня, в който заедно ще прекрачат за първи път училищния праг.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg