В ОУ „Св. Климент Охридски“ в Попово залагат на иновациите
Зина СОКОЛОВА
Основно училище „Св. Климент Охридски“ в Попово е наследник на първото класно училище в града, създадено през 1883 г. Сега в него се обучават 340 деца от града и от четири села на общината. Екип от 42 мотивирани учители създава условия за изява на учениците, за насърчаването им в образователните постижения. Доказателство са успехите от участия в олимпиади, състезания и конкурси.
„Четвърта учебна година училището работи като иновативно – разказва директорката Кармелина Колева. – Нарекохме иновацията „Заедно можем повече“. Целта на проекта е учениците да се чувстват сигурни и подкрепяни, а учителите да развиват и осъществяват иновативни, ефективни практики. Заедно да постигнем високо качество на обучение и труд.“
Учителката Ростислава Йорданова използва иновативни методи на преподаване по български език и литература в начален етап, насочени към обучението на ученици, които трудно усвояват български език. Обучението чрез драматизации на приказки, ролеви игри, рисуване на комикси развива познавателните и творческите способности на децата. В V клас подобна иновация се осъществява от Донка Петкова. Акцентът се поставя върху учене чрез правене и преживяване – влизане в социални роли, ситуационни игри, интерактивни игри. Целта е децата да овладеят по-лесно речевото общуване. Обучение по литература чрез тренинги е иновация на Димитринка Христова. Тренингите за изграждане на социокултурни компетентности са озаглавени „Четенето като игра“, „На лов за приказки“, „Границите между доброто и злото“, „Театърът през Възраждането“. Тренингите за изграждане на комуникативни и литературни компетентности са „Нарисувай ми дума“, „Познаваш ли ме“, „Рисувам с думи“, „Интервю с Малкия принц“. Обучението се провежда чрез разнообразни методи за онагледяване, казуси, дискусии, мозъчна атака. Учениците участват активно в процеса на учение и обмен на информация.
В начален етап иновацията се реализира по „Човекът и обществото“, разказва директорката. В избираем учебен час децата се занимават с изследователска дейност, ръководени от Цонка Георгиева. Изследват миналото на Попово – градския бит и стопанство, проучват биографиите на известни личности. Особено атрактивна за тях е темата „Игрите на баба и дядо“.
По предмета „Технологии и предприемачество“ е осъществена иновация „Кулинарни техники и технологии“ в III клас. Павлина Димитрова превръща своите ученици в малки готвачи. „Работим в партньорство с Професионалната гимназия по селско стопанство в Попово, където има професия готвач – казва Кармелина Колева. – Нашите деца използваха базата за провеждане на часовете, а гимназистите участваха в тяхното обучение.“
В начален етап са въведени иновативни дейности по английски език, свързани с проектобазирано обучение и провеждане на интердисцплинарни уроци с използване на чуждия език и електронни платформи .
Интересна е и иновацията по „Гражданско образование“, провеждана в групите за целодневно обучение. В часовете за занимания по интереси се разглеждат теми за държавни и общински институции, закони, задължения и права на гражданите.
Най-атрактивна за учениците е ролевата игра „Избори в училище“. Миналата учебна година по идея на Петя Златилова – учител на групата, се създава доброволчески клуб „Добрина“. Клубът участва в мисиите на Timeheroes (организация на доброволческите клубове в България). Тези мисии се провеждат всеки месец и са свързани с екология, взаимопомощ, благотворителност. Една от мисиите е да се съберат книги детска литература за болниците в България. Клубът организира учители, ученици и родители, а събраните книги са изпратени на Timeheroes, за да могат боледуващите деца да четат.
В училището се обучават 28 ученици със СОП. За тяхната успешна интеграция и социализация работи екип от двама ресурсни учители, логопед и помощник на учителя.
„Колегите, които работят с децата със СОП, също имат свои иновативни модули, насочени към учене чрез правене – уточнява директорката. – Изграждане на социални умения с иновацията „Моят свят“ – за добри обноски и добра визия, а двете иновации –„Моята градина“ и „Работилница за шиене“ способстват и за кариерното ориентиране.“
Разнообразни са заниманията по интереси, които се провеждат в училището.
В начален етап значителен е интересът към математиката. Масово е участието в международното състезание „Математика без граници“. Три деца достигат до финалния кръг в Несебър.
Много популярни са и клубовете по шахмат. Училището е организатор на шахматен турнир „Черно и бяло“, който се провежда всяка пролет за учениците от област Търговище, в него се включват от 60 до 80
участници. Пандемията осуетява конкурса в последните две години, но всички се надяват по-нататък това да се случи.
Вестникът на ОУ „Св. Кл. Охридски“ „Училищна дъга“ взима първа награда за електронен вестник на националния журналистически турнир „Георги Попов“. От няколко години гордост за училището, а и за града, е мажоретният състав, ръководен от Мариела Василева.
„Работим активно с всички ученици – казва Кармелина Колева. – Децата, които трудно се справят, са включени в дейности по проект „Подкрепа за успех“.
11 са групите по български език и математика в начален и прогимназиален етап.“
Първата година има известни затруднения при въвеждане на дистанционното обучение, но те вече са минало, подчертава директорката. През учебната 2019/2020 г. са осигурени с 23 преносими компютъра от училището. Закупени са 20 устройства за мобилен интернет и са предоставени на учениците. Педагогическият съветник следи тези, които се опитват да не влизат в електронната платформа, и ги мотивира да участват.
„Да развием потенциала на всяко едно дете – това е нашата цел. И това се случва благодарение на моите колеги учители, за които професията е призвание“, казва директорката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg