Как образованието може да подпомогне зеления преход, е една от основните теми, които се дискутират по време на ежегодната инициатива „Дни на образованието за климата“, която се провежда от 7 до 9 ноември. По време на тридневното събитие учители от цяла Европа имат възможност да споделят своите иновативни преподавателски практики по отношение на зеления преход, устойчивото развитие и образованието.
Във фокуса на обсъжданията са и въпросите как образованието може да даде отговор на предизвикателствата, свързани с изменението на климата, пред които сме изправени, както и как инициативата „Коалиция за образование за климата“ да достигне до максимален брой хора и каква е ролята на „Нов европейски Баухаус“.
В началото на 2022 г. българският еврокомисар Мария Габриел направи предложение за препоръка на Съвета на ЕС за обучението за екологична устойчивост, за да се подпомогнат държавите членки, училищата и всички образователни институции да предоставят на учащите умения в областта на изменението на климата и околната среда. За тази цел на учащите трябва да се предостави достъп до висококачествено и приобщаващо образование по въпросите на изменението на климата и биологичното разнообразие, а развитието на умения в областта на опазването на околната среда и борбата с климатичните промени да залегне в основата на учебните програми. За да се адаптират образователните системи в ЕС към екологичния преход, е необходимо да се мобилизират национални и европейски средства за инвестиции в екологосъобразна инфраструктура и ресурси.
Новата европейска рамка за компетентностите в областта на устойчивостта очертава уменията, необходими за екологичния преход, включващи критично мислене, инициативност и разбиране на въздействието, което ежедневните дейности оказват върху околната среда и климата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg