Гостуваме на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Силистра. Съвсем скоро то отбеляза своята 60-а годишнина с изложби, Дни на отворените врати, открити уроци пред студенти и флашмоб в центъра на града. През настоящата учебна 2023/2024 г. там учат 252 ученици. Училището е сред най-модерните в града, а образователните резултати на възпитаниците му – повече от добри.
„Празника на училището си отбелязахме с редица инициативи през цялата година, а кулминацията му се проведе по различен от досега начин. Решихме да покажем таланта на учениците си пред силистренската общност. В центъра на града изнесохме празничен концерт и флашмоб под знака на националния трибагреник“, разказва за в. „Аз-буки“ директорът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Силистра Георги Тончев.
По време на флашмоба
ученици и учители, облечени в бели, червени и зелени тениски, пресъздават жива инсталация на българския трибагреник.
Идеята за прекрасната инициатива е на клуба по занимания по интереси към училището „Горди българчета“. През настоящата учебна година в него са записани около 20 ученици на различна възраст. Съвсем скоро на младите родолюбци им предстои ново участие. С голямо желание те ще се включат в похода „По стъпките на четата на Таньо войвода“ заедно с ученици от други градове в страната.
„Този клуб при нас е с дълга история и е част от иновацията, която въведохме преди няколко години в извънкласната си дейност“, обяснява директорът.
А нововъведението, което прилагат в периода 2020/2023 г., е насочено към ученици в начален и прогимназиален етап и най-важното – в осъществяването на плавен преход между тях.
„Идеята е да повишим качеството на образователния процес, като въведем нови методи и подходи“,
разказва моят събеседник.
И независимо че вече не са със статут на МОН за иновативно училище, нововъведенията, които въвеждат тогава, се практикуват и днес. Веднъж месечно децата от начален етап имат изнесен урок в общинска или културна институция. Учениците влизат в ролята на градски детективи, които работят заедно по обща за деня тема. Целта е всеки ученик да събере колкото се може повече информация и след това тя да бъде обработена и представена като нов урок. Често в провеждането на иновативните дни на малките детективи от начален етап се включват и родителите им, които помагат в организацията на часа и презентацията на новата информация.
При прогимназистите иновацията на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ обхваща извънкласната им дейност. Децата от клуба „Аз общувам с Европа“ си
кореспондират със свои връстници от Англия.
„В писмена форма разказват за своя роден край, българските традиции и обичаи, а те, от своя страна, ги запознават със своя бит и култура“, уточнява Тончев.
Във връзка с работата по иновацията в школото въвеждат и за пръв път изучаването на румънски език. Обменят опит с училището в Кълъраш. Възпитаниците им дори отиват на посещение в румънския град, за да видят как протича учебният процес и какво учат връстниците им в северната ни съседка. Понастоящем, румънски език все още се изучава при тях заедно с английски и до миналата година – и руски. Тази учебна година не е имало желаещи за формиране на група.
По иновацията работят и децата от клуба „Горди българчета“. След усилена подготовка те съставят и издават своеобразен алманах, свързан с историята на Силистренския край. Участват активно във всички исторически тържества и празници на града. Освен това
провеждат и открити изнесени уроци на различни исторически теми.
Тези нестандартни уроци се изнасят на сцената в двора на училището пред учениците от другите класове. Последният е за периода от 9 септември 1944 г. до промяната през 1989 г. Тогава дискутират различни теми и разглеждат историческия период от различни ъгли. Децата дори влизат в ролята на знаменити личности, за да пресъздадат още по-достоверно миналите събития.
„А в урока за Втората световна война се опитаха да покажат войната през очите на войници и гражданите от различни националности и държави, замесени в конфликта – руския, немския, американския“, обяснява моят събеседник.
Възпитаниците на училището в Силистра са много инициативни и готови с ентусиазъм да се включат във всяка кауза. От години имат ученически вестник „Полет“, който излиза винаги по повод – училищни или национални празници. Екипът, който работи там, винаги е различен, а дейността им обикновено се следи зорко от учителите по български език и литература.
ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ е сред най-желаните училища в града за прием на малчугани в I клас.
На територията на училището няма подготвителна група, но от години работят много успешно с всички детски градини в Силистра. Имат възпитаници отвсякъде. В ежегодните си Дни на отворени врати на гости канят бъдещите първокласници и техните родители.
„Запознаваме ги с материалната база, показваме им класните стаи и ги срещаме с учителите. Така няма никакъв стрес по време на прехода от градината към училището“, посочва директорът.
Училището разполага с иновативна образователна среда. Скоро се очаква врати да отворят прекрасна спортна зала и STEM център по природни науки.
„Гордеем се с нашето училище, защото е едно от най-модерните на територията на община Силистра. И отвън, и отвътре“, уточнява той.
Сградата е реновирана преди няколко години по програма на Община Силистра, а класните стаи са оборудвани и обезпечени с всичко необходимо за осъществяването на качествен образователен процес. И резултатите от националните външни оценявания го доказват. През учебната 2022/2023 г. училището отново е сред първенците на общинско ниво след изпитите в IV и VII клас. Редовно в края на април провеждат родителски срещи, в които разясняват структурата на изпитите и как се изчислява оценката. Освен това тези срещи имат за цел и да успокоят родителите. Ако те са спокойни, децата им също ще бъдат. Така учениците ще могат да покажат всичко, което знаят, най-добре.
„Всеки изпит е сериозен стрес. Особено за малките ученици“, обяснява директорът.
Освен това той има някои резерви относно формата на изпита за НВО, или по-точно наличието на само два предмета в VII клас, например – БЕЛ и математика.
„Това означава ли, че всички останали предмети, които изучават децата по учебен план, са маловажни“, реторично пита Тончев.
На мнение е, че е
нужен комплексен изпит, в който да са включени въпроси от всички учебни предмети.
Съвсем наскоро възпитаниците им се включват в Месеца на професиите. Инициативата е на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Силистра с подкрепата на Общината.
„Заедно със специалистите от кариерния център учениците ни изработиха портфолио на избраните от тях професии“, обяснява директорът.
Истината е, че за професиите в училището често се говори. Периодично по идея на педагогическия съветник към школото родителите влизат в час, за да разкажат какво работят.
„Опитваме се да представим хора от различни професионални сфери. Тези срещи предизвикват интереса на учениците, защото виждат своите майки и бащи в друга светлина – тази на професионалисти в занаята“, споделя той.
Директорът е категоричен, че родителите са най-големите му съмишленици. Те са важна част от училищния живот и активно участват при вземането на важните решения. По думите Тончев, Общественият съвет е негов верен помощник и редовно се допитва до тяхното мнение.
Учителите също се радват на родителска подкрепа и доверие. Последният базар – Великденският, който се провежда в школото, е изцяло организиран с помощта на майките и бащите на учениците. Всеки клас си има своя благотворителна кауза, където дарява събраните средства.
Всяка година по инициатива на Ученическия съвет се провеждат Коледни благотворителни дни. Тогава се събират дрехи и обувки за нуждаещи се деца или средства за животоспасяващи лечения.
„Опитваме се да научим децата на щедрост и човещина“, завършва Тончев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg