Методология за стратегическо планиране на националната енергетика

Човечеството преминава през Велик преход към общество с по-малко нарастване на населението и работната сила, коренно нови технологии, по-реално опазване на природата и климата, разместена икономическа и геополитическа сила между страните по света.

Енергийните стопанства преминават през Велик енергиен преход. Планирането на тези преходи е висша наука, която предопределя бъдещето на планетата чрез влагане на огромни човешки, материални и финансови средства.

Целта на книгата е печелившо участие на българската нация във Великия преход.

Книгата описва и обяснява влияещите обстоятелства за развитие на енергетиката и обществото, както и методите, силите и средствата за определяне и постигане на целите на отделните етапи от това развитие. Изложението въвлича читателя към размисъл по съдбовни въпроси и го упътва към полезни източници за специализация и усъвършенстване.

Книгата е предназначена за представителите на държавната администрация, националните предприемачески среди, политиците, учените, докторантите и студентите в областта на енергетиката, икономиката, околната среда, климата, обществознанието. Тя поучава, но не е учебник. Тя може да образова родолюбиви общественици,  милеещи за националния възход, та измежду тях да се извисят мъдри водачи на българската част от „дънния милиард“.

За автора

Проф. д-р инж. Димо Стоилов е учен, с множество изследвания и публикации в областта на електрическите мрежи и системи, устройството и ефективността на пазарите на електроенергия, планирането, управлението и организацията на националната енергетика в съвременни условия. Работил е като специалист по оптимизация на оперативните режими в Централното диспечерско управление на българската електроенергийна система. Понастоящем ръководи обучението по дисциплините от направлението „Електрически мрежи и системи” на студентите в бакалавърска, магистърска и докторска степен при Електротехническия факултет и при Факултета за френско обучение по електроинженерство на Техническия университет – София, както и научноизследователска група по „Системен анализ в енергетиката“ в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) при Българската академия на науките.

ISBN: 978-619-7667-58-5

Национално издателство за образование и наука „Аз-буки“
1113 София, бул. „Цариградско шосе“ 125, бл. 5,
тел. 02/4250470; e-mail: azbuki@mon.bg; web: www.azbuki.bg 

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

bg_BG
en_US bg_BG