Из над 100-годишния опит на едно училище за модерно земеделие
За какво може да мечтае един директор. Например за това как да се подмени 60-годишна овощна градина. Хора разни, директори и мечти – също. Но в случая няма нищо странно, защото става дума за директор на професионална гимназия по селско стопанство. Училище с толкова дълга история, че когато иде реч за 60 години, това направо си е младенческа възраст.
Директорката с такава необикновена мечта се казва Милена Досева. Дипломираният инженер от Русенския университет „Ангел Кънчев“ ръководи емблематичното за България училище ПГ по селско стопанство в Образцов чифлик. Не очаквайте да видите село или поне квартал на Русе. Възникнало насред нищото в далечната 1865 г., днес Образцов чифлик е територия на образованието и науката. Делят си я както ПГСС „Ангел Кънчев“, така и Инситутът по земеделие и семезнание към Селскостопанската академия. Само заради статистиката, Институтът също е с история, датираща от 1879 г.
Но да се върнем на училището.
Създадено, за да бъде образец на модерното земеделие, по идея на управителя на Дунавския вилает Митхад паша, той се грижи да привлече в него будни младежи. Един от тях е Ангел Кънчев, изпратен специално да учи в Земеделската академия в Табор, днешна Чехия, за да се подготви да ръководи подобно образователно и научно огнище. Напредничавият експеримент не трае дълго, следват години на разруха. Но в първите свободни години все пак се намират държавници, които си дават сметка, че страната няма как да се изхранва без модерно земеделие. Сред тях е тогавашният министър на външните дела Григор Начович, един от инициаторите за възраждането на Образцов чифлик – място, където под ръководството на опитни земеделци и работейки, млади българи ще овладяват тънкостите на модерното земеделие. Днес подобен модел на учене и практика наричаме дуално обучение.
През 1882 г. започва и строителството на учебния комплекс. Разположената в каре учебна сграда с високи тавани и немислими като ширина от гледна точка на днешните стандарти коридори, днес е отново база за подготовка на специалисти за модерно земеделие.
И всичко това ситуирано във вековен парк, на който могат да завидят и ландшафтните архитекти.
Дотук с историята, без която няма как да се обясни значението на традициите за отличните условия за обучение, спорт и отдих, които гимназията предлага на младите хора. Всъщност, за да бъдем точни, става дума за училище ферма, създадено по модела на френските земеделски училища, където бъдещият фермер овладява тънкостите на занаята в рамките на завършен цикъл – от производство, през обработка и реализация на селскостопанската продукция.
А това предполага знания и умения за отглеждане на селскостопански култури, на животни, умения за управление и ремонт на земеделска техника и на автомобили.
И най-новата професия, по която започва подготовката на специалисти от новата учебна година – „Лаборант в направление химическа промишленост“. Чрез нея младите хора ще трупат знания, умения и компетенции за осъществяване на контрол и за управление на технологичните процеси в съвременни производствени условия.
Специалността вече е получила подкрепа от бизнеса, а директорката не крие надеждата си, че и други известни предприятия, най-вече от областта, ще дадат рамо на новата специалност, осигурявайки стажантски и работни места за младите хора. Специалността не е в дуална форма на обучение, но заявеният интерес чертае перспектива това да се случи след година-две.
И понеже стана дума за партньорство, най-често задаваният въпрос е за връзките с бизнеса. Но един друг аспект на партньорството по-рядко присъства в подобни разговори. За мястото и ролята на връзките училище – Регионално управление на образованието.
„За нас това партньорство е неоценимо, особено когато имаме срещу себе си хора, ценящи и разбиращи колко е важно професионалното образование. Имало е случаи, когато формираме маломерна паралелка, но професията е важна и търсена от бизнеса. От страна на РУО и лично на началника д-р Росица Георгиева винаги сме срещали разбиране. Никой не бърза с лека ръка да зачеркне една традиция в обучението по дадена специалност, просто защото в момента желаещите да се обучават, са малко“, е кратичкият отговор на Милена Досева. Напомня, че и новата специалност за лаборанти не би се случила без подкрепата на Регионалното управление.
„При нас се обучават млади хора не само от област Русе, но и от съседни области. Затова сме реновирали общежитието, като всяка стая разполага и с климатик“, пояснява директорката. Допълва, че мнозина разчитат и на училищните автобуси, а изхранването на учениците е повече от осигурено, доставчикът е директен – опитното стопанство на гимназията. Затова и цените на храната в училищния стол са символични, закуската, и то каква – 0,60 лв., с мляко от личното стопанство на гимназията и със закуски от произведените от училището пшеница и брашно.
„При нас гладни млади хора няма“, казва с усмивка инж. Досева. Продукцията от собственото стопанство е сериозно перо и в училищния бюджет. Но понякога съдбата решава друго. Тонове произведена продукция остават нереализирани, когато милиони прасета са избити, за да се спре разпространението на чумата сред тях. Тогава на помощ трябва да дойде местната власт, оценила ползата от едно такова училище.
Опитното стопанство се обработва с машини, мечта за всеки фермер. Както се казва – образцов затворен цикъл в Образцов чифлик. А как се случва всичко това – има си национални програми, като тази за осигуряване на съвременна образователна среда. Тя отваря вратите и дава възможности не само за модернизиране на образователната инфраструктура, но и към партньорството с бизнеса.
7 фирми подават ръка на Образцов чифлик, съфинансирайки проекта по националната програма, с който се обновява машинният парк. Фирмите, разбира се, съвсем не са случайни. Бизнесът им зависи до голяма степен от подготвеността на кадрите, обучавани в ПГСС „Ангел Кънчев“.
Какви са тези млади хора, избрали да учат в гимназията. „Поколенията се сменят, но наблюдавам
постоянна тенденция тук да учат
мотивирани деца.
Обикновено те са от семейства на потомствени земеделци, със семеен бизнес в земеделието и животновъдството, а някои родители са също наши възпитаници. Неслучайно земеделски производители, животновъди и утвърдени фирми като птицекомбината „Градус“, Института по земеделие и семезнание, фирми за производство на семена ни подкрепят, дават стипендии, включват се в организирани от нас национални състезания. Дават перспектива за работа“, разказва инж. Досева. Цени особено много връзките на гимназията със съседния научноизследователски институт към ССА. Той разполага със стотици декари земя, лаборатории и учени – специалисти, които винаги са готови да влязат в класните стаи и да преподават на бъдещите си колеги. „Участват в изпитни комисии по професия и като жури на състезанията, които организираме. Помагат ни в разработването на учебните програми по разширена професионална подготовка. Учениците ни посещават лабораториите на Института, за да наблюдават работата на изследователите“, разказва за безценното партньорство образование – наука инж. Досева.
Не крие, че екипът ѝ също е изправен пред проблема демографски срив и намаляване броя на децата в училищна възраст. И въпреки това гимназията запазва брой ученици около стотина в последните 5 – 6 години.
Инж. Досева е убедена, че всяка криза, пред която се изправя човечеството, е преодолима. Решение на най-страшната – глада, който покосява стотици хиляди по света всяка година, също има. А корените на това решение са в модерното земеделие. Затова е категорична, че ръководеното от нея училище има не само история, но и бъдеще.
– Проектът „Изграждане на практически компетенции в органичното земеделие“ отведе ученици от ПГСС „Образцов чифлик“ (лятото на 2019 г.) в Испания. С финансовата подкрепа на „Еразъм+“ те овладяха чрез практика тайните на модерното земеделие.
– Практиката в Сарагоса продължава с работа в насаждението с патладжани. Учениците разбраха как се получава компост. Обраха реколтата от сладък лук, като отделяха главите, които са за семе.
-„Еразъм“ стажантите пътуваха и до гр. Аиса, намиращ се в Пиренеите. Там те получиха информация за процесите и наблюдаваха част от биологичното производство на пчелна продукция.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg